Фото и рецепт: Родна Трпеска

Потребни состојки:

2 јајца

½ чаша од 250 мл шеќер

125 г путер/маргарин

½ чаша гриз

1 прашок за печиво

1 ванилин шеќер

2 чаши брашно

Постапка:

Шеќерот и јајцата се матат, па се додава путерот и другите состојки, се месат и се добива тесто.

Од тестото се прават топчиња, со помош на дрвена лажица, со дршката правите дупчиња во средина, ги редите во плех претходно намастен или обложен со хартија и ги печите во рерна. Излегуваат околу 40 топчиња.

Се приготвува шербетот:

3 чаши шеќер

3 ½ чаши вода

Се става на оган да вари од 10 до 15 минути.

Шербетот кога е изладен се полева врз врелите колачиња. Во дупчињата се редат јатки од ореви.

Ова е најубавото шеќерпаре што некогаш сте го пробале!