Овој напиток ги прочистува белите дробови и ја исфрла насобраната слуз. Ги прави белите дробови кристално чисти, а сведоштвата велат дека нема посилен лек кој повеќе им помогнал од овој. Потребни ви се само неколку лисја тегавец.

Подготовка: Земете неколку суви листови од тегавец, ставете ги во тегла и прелијте ги со половина литар зовриена вода. Затворете ја теглата и оставете да отстои два часа, а потоа процедете. Во текот на денот, треба да ја испиете целата содржина на теглата.

Кон-сумирајте секој ден додека целосно да се прочисти слузта. Ако го пиете овој чај во период од 7 дена, белите дробови ќе станат кристално чисти како никогаш да не сте имале проблем со нив.

Ако го пиете овој чај еден месец, нема често да заболувате од белодробните заболувања како порано. Можете исто така да џвакате свежи листови од тегавец. Лековитите својства на тегавецот се многубројни.

Чајот од тегавец помага при респираторни заболувања и кашлање. За уште подобар ефект, се препорачува во комбинација со мајчина душица. Тогаш е особено ефикасен кај бронхитис и астма, како и кај болести на црниот дроб и мочниот меур. Сирупот од тегавец ја чисти кр-вта. Неговата ефикасност е неверојатна за лекување на ра-ни, отоци, исе.ченици и плускавци.

II Рецепт: Најлековитиот лек на светот, не постои подобар, а помага кај сите состојби. Оваа комбинација го забавува развојот на сериозни болести и целосно ги елиминира ту-морските клетки. Сода бикарбоната се користи за нега на тело односно за надворешна употреба, но има и големи придобивки доколку се кон-сумира во комбинација со лимон.

Лимонот изобилува со витамин Ц, а оваа комбинација го штити телото од разни болести, ги лекува ту-морските клетки, го забрзува метаболизмот и го подобрува варењето на храната.

Оваа мешавина го чисти црниот дроб, а дозата на витамин Ц го зајакнува организмот и помага против вирусите. Поради големите придобивки на овој е ликсир ќе го регулирате лошиот холестерот и ќе ја подобрите работата на кардиоваскуларниот систем.

Потребни состојки: сок од половина лимон, 1 лажичка сода бикарбона, 1 чаша вода (200 мл).

Постапка: Исцедете го лимонот и додајте сода бикарбона во него. Потоа прелијте ја мешавината со вода и пијте го лековитиот напиток секое утро на празен стомак во период од 7 дена.

Потоа направете пауза од 14 дена и по желба повторете ја терапијата. Овој напиток успешно се користи кај веќе настанатите т уморски клетки и влијае како превенција да не се развијат истите.

III Рецепт: Лек за воспаление на бели дробови – прочистува како никогаш да не сте биле болни.

Потребни состојки: 1 супена лажица рендан рен, 3 лажици мед.

Постапка: Една супена лажица свежо изрендан рен измешајте со 3 лажици мед. Вака треба да изгледа соодносот на состојките 3:1, а вие подгответе според количинските потреби. Се зема по една мала лажичка 5 пати дневно, на еднакво временско растојание. По желба како засилувач може да се додаде сечкан лук.

ЧАЈ ЗА НАСТИНКИ И ГРИП

Потребни состојки: 1 супена лажица рендан рен, 250 мл врела вода.

Постапка: Ренот изрендајте го или ситно исечкајте го. Една лажица рен прелијте со чаша врела вода и оставете поклопено 5 минути. Пијте по 3-4 шолји чај дневно. Ренот е растение кое содржи гликозиди, калиум, сулфур и многу витамин Ц. Благодарение на овие својства, може да се користи не само како зачин во многу јадења, туку и за медицински цели.

За да спречите развој на настинка, кон-сумирајте 50 г рендан рен, конзервиран или свеж секојдневно. Ова е ефикасен третман кој не се препорачува за оние кои имаат желудечни или бубрежни заболувања.

Измешајте рендан рен со мед (сооднос 1:3) и користете го при кашлица или симптоми на астма, но само кога телесната температура не е покачена над 38 степени. Медот ја омекнува острината на ренот и придонесува за побрзо уни-штување на п атогените микроорганизми.