Потребни состојки:

5 јајца

500 г сирење

500 г тенка кора

150 мл кисела вода

1/2 кесичка прашок за печиво

3 лажици павлака

1 лажичка сол

Постапка:

Изматете ги јајцата со кисела вода, прашок за печиво, сол, сирење и павлаката. Подмачкајте го плехот па поставете му две тенки кори. 

Потоа, по две – три кори гужвајте, валкајте ги во смесата со јајца и редете ги на плехот додека не ги потрошите сите состојки.

На крајот, гибаницата прекријете ја со преостанатите кори и ставете ја да се пече во загрена рерна на 200 степени околу половина час.