Постојат повеќе од 300 видови на алое, но само 4 од нив имаат лековити својства. Видот Аloe Barbadensis Miller е меѓу првите на овој список, со техничко име „Алое Вера“ и поседува огромен број на лековити својства.
Кралот Соломон многу ги ценел лековитите својства на ова растение, дури и одгледувал сопствена алое вера. Целсус, Диоскорид, Плиниј Постариот и многу други писатели ги опишале својствата на алое вера во своите книги. „Знаеме толку многу и толку малку за ова растение! Историјата и тајните на алое верата само чекаат да бидат откриени.“

NMD.mk
Најновите истражувања покажуваат дека редовната конcyмација на сок од алое вера (со повремени паузи) го подобрува здравјето на целиот организам. Благодарение на лековитите својства на алое вера, сокот од ова растение значително помага во контролата на шеќерот во кр-вта. Покрај тоа, придонесува за зајакнување на отпорноста и зајакнување на имунитетот.
I Рецепт: Сок од алое вера: Алое вера најчесто се конcyмира во форма на сок. Препорачливо е да конcyмирате сок наутро или 2-3 часа пред спиење. Може да пиете и сок од алое вера 20-30 минути пред оброците, така што телото може да ги искористи сите витамини и минерали. Сокот може да се вклучи како додаток во исхраната, и покрај тоа природно помага во бор-бата против инфекции и болести.

NMD.mk
Потребни состојки: 1 лист алое вера, 1 чаша вода (200 мл). Постапка: Исечете еден лист од алое вера и измијте го. Потоа исечете го листот на половина за да можете да го одделите гелот од внатрешноста на листот.

NMD.mk
Откако ќе го одделите гелот, ставете го во блендер и добро измиксајте. Ставете две мали лажици гел во една чаша вода. Остатокот од гелот од блендерот можете да го ставите во тегла и да го чувате во фрижидер до една недела.
II Рецепт: ВИНО ОД АЛОЕ ВЕРА – за стомачни тегоби, астма, алергија и проблеми со црева. Виното од алое и мед ја чисти кр-вта, ги отстранува штет-ните материи од организмот, го зајакнува имунолошкиот систем.
Потребни состојки: 200 г алое вера (Aloe barbadensis), 100 г лист од жалфија, 100 г корен од цикорија (Cichorium intybus), 100 г шипка (дива ружа), 200 г мед со саќе, 200 мл црвено вино.
Постапка: Се меле свежото алое, жалфијата и цикоријата, како и шипинките од дива ружа заедно со медот во саќето. Смесата се складира во стаклена тегла, се прелива со виното, добро се промешува за да се изедначи и се затвора. Откако ќе отстои 7-10 дена на темно и ладно место, виното се процедува во темни стаклени шишиња и се кон-сумира по 3-4 пати дневно по една голема лажица.
III Рецепт: Лек за р ак според pycки лекар. Според рецептот на pycкиот лекар Савински, од алоето може да се приготвува и лек кој се користи во бор-бата против р акот и други теш-ки заболувања. Потребни состојки: 300 г свеж лист од алое, 700 мл чисто црно вино, 500 г цикорија, 400 г мед со саќе и 400 мл 90% медицински ал-кохол од аптека.
Постапка: Алоето се мие, се цеди и му се отстрануваат боцките. Потоа се меле на машина, па сите состојки по ред му се додаваат и убаво се меша додека рамномерно да се распоредат и да се соединат во еднолична смеса.

Добиената смеса се става во темно шише или тегла со широк отвор и добро се затвора. Се чува на темно и ладно место, не во фрижидер. После 7 дена може да се започне со употреба.

Првите 5 дена, се конcyмира трипати на ден по една кафена лажичка, два часа пред оброк, а следните 5 дена, трипати по една супена лажица, еден час пред јадење. Овој лек помага кај тубер-колоза, астма, чир на желудник, ревматизам, гине-колошки проблеми и р ак. Деталите од постапката можете да ги погледнете во видеото ОВДЕ.