За правилна работа на дигестивниот ситем, цревата треба да се празнат редовно, секој ден. Најдобро е тоа да биде повеќе од 2 пати, но многу често се случува луѓето да одат во тоалет само неколку пати во текот на целата недела. Ваквата состојба не смееме да ја сметаме за нормална. Најверојатно се работи за констипација, или народно познато како запек.

Терминот запек, а се среќава и како опстипација или констипација, се користи за опишување на ситуацијата кога дебелото црево не може да се испразни, иако се чувствува потреба за празнење. Обично, запекот е лесно решлив проблем, но доколку не му се придава внимание, може да премине во хронична состојба, која на долг рок може да има потеш-ки после-дици.

РЕЦЕПТ: За 6 часа ги празни цревата како под силен млаз вода

Рицинусовото масло е природен лаксаив кој порано почесто се користел, бидејќи на пазарите немало многу производи за оваа намена. За жал на денешните генерации помалку им е познат, бидејќи сè помалку е застапен.

Од ова масло во комбинација со сок од портокал, кој е богат со влакна и корисни нутриенти, се добива многу моќен и здрав напиток за празнење на цревата.

Овој напиток воедно го јакне и имунитетот. Празнењето на цревата е многу важен процес, со кој од организмот се елими-нира натрупаниот от-пад и от-рови, што е од особено значење за спречување на болести и одржување на добро здравје.

Потребни состојки: 1 чаша свежо исцеден сок од портокал и 1 супена лажица рицинусово масло

Постапка: за подготовка на овој напиток, многу е важно да користите свежо исцеден сок од портокал. Купечките сокови содржат голема количина шеќер, а многу малку влакна, па така, напитокот ќе има слаб ефект. Откако ќе го исцедите сокот од портокал, во него додајте една супена лажица рицинусото масло и промешајте.

За најдобри резултати вака приготвениот напиток се препорачува да се кон-сумира еднаш дневно на гладен стомак. Празнењето на цревата ќе настапи после 6-12 часа. Следат повеќе информативни податоци за рицинусовото масло, неговата употреба и рецепти, а на крај текстот завршува со препораки за правилна исхрана која ќе ви обезбеди правилно и редовно празнење на цревата.

Рицинусовото масло се добива со ладно цедење на зрелото и излупено семе од рицинус (Ricinus communis). Освен како лаксатив, се користи и за нега на кожата и косата. Рицинусовото масло ја омекнува, хидратира и негува сувата кожа. Се нанесува во тенок слој директно на чиста кожа, со блага масажа.

За мека и сјајна коса: се нанесува на косата и се остава да стои 1 час, а потоа се мие со благ шампон. Уши: 6-8 капки рицинусово масло внесени ора-лно, за 4 месеци може да го излечат тинитусот (зуење во ушите), симптом на инфекција на ушите.

Очи: Маслото е одличен лек за катаракта и подобрување на видот. Само ставете една капка во вашите очи пред спиење. Синуси и нос: Ставете рицинусово масло на вашиот стомак и рчењето во текот на ноќта ќе се намали, а за 2 седмици може и целосно да исчезне.

Сода бикарбона и рицинус, нема посилна комбинација: експресен лек за 24 тегоби

Овој природен лек има мноштво позитивни ефекти врз здравјето, а неговите примени се неограничени. Холистичката медицина често го препорачува рицинусовото масло за третирање на болести кои главно се отпорни на традиционалните терапии. Доктор William McCray детално го опишува успехот во лекувањето на различни тегоби со рицинусово масло:

I Алергиите исчезнуваат ако испиете пет капки рицинусово масло секое утро.

II Ра-ни, исе-ченици и мод-ринки брзо исцелу-ваат кога се мачкаат со рицинусово масло.

III Маси-рање на стомакот со рицинусово масло во текот на два месеци пред поро-дување, спречува појава на стрии.

IV Пов-реден зглоб брзо заздравува ако го завиткате во облога од рицинусово масло и оставете да делува преку ноќ.

V Забележано е значително намалување на губиток на слухот со капнување на рицинусово масло во увото.

VI Катаракта можете да излекувате со капнување на една капка во окото пред спиење, секоја ноќ.

VII Забележано е намалување и исчезнување на пилоидалната цис-та со примена на облога од рицинусово масло.

VIII Темните пеги од лицето може да избледат со мешавина од рицинусово масло и сода бикарбона.

IX Олеснете сериоз-ни очни алергии со употреба на рицинусово масло во капки пред спиење.

X Намалете б олка во долниот дел од грбот со примена на облога од рицинусово масло барем еднаш седмично.

XI Олеснете хронична дијареа со примена на облога во подрачје на стомакот.

XII Со дневна примена на облоги на вратот во текот на три месеци можете да отстраните јазол-чиња на гласните жици и хронична зарипнатост.

XIII Забележано е комплетно исчезнување на тинитус (зуење во ушите) со орал-но кон-сумирање на 6-8 капки рицинусово масло дневно во текот на четири седмици и капнување во увото.

XIV Хиперактивност може да се лекува со примена на облоги од рицинусово масло на подрачје на стомакот.

XV Брада-вици исчезнуваат после четириседмично мачкање со рицинусово масло.

XVI Наслаги од калциум на табаните исчезнуваат при секојдневна масажа со рицинусово масло.

XVII Забележано е исчезнување на рак на кожа по редовно нанесување на смеса од сода бикарбона и рицинусово масло.

XVII ‘Рчењето престанува по двоседмична примена на облоги со рицинусово масло на стомак и врат.

XIX Убо ди од пчела брзо поминуваат по нанесување на рицинусово масло.

XX Раст на косата може да се поттикне со секојдневна масажа со рицинусово масло, 20-тина минути пред шампонирање.

XXI Забележано е брзо заздравување на хепатитис со користење на облоги од рицинусово масло.

XXII Габичките на ноктите можете да ги елиминирате со секојдневна употреба на облога врз заболените места.

XXIII Со користење на општи облоги, може да се лекува и ал-ко-хо-лизам.

XXIV Со редовна надворешна примена на маслото може да се отстранат и разни дамки.

ОБЛОГА ОД РИЦИНУСОВО МАСЛО

Поради силното дејство врз циркулацијата, рицинусово масло честопати се користи во вид на облоги. Потребно ви е чисто, ладно цедено рицинусово масло, чиста газа, пластична фолија, термофор или шише со топла вода и пешкир. Пред и после употреба на облогата кожата треба да ја исчистите со раствор од сода бикарбона.

Со загреаното масло натопете ја газата и ставете ја на зафатеното место, фиксирајте со фолија, потоа ставете термофор, завиткајте со пешкир и држете минимално еден час. Во текот на тој период опуштете се и мирувајте.

Облогата можете да ја применувате 40 дена. Пред секоја употреба додајте доволно масло. Облогата секогаш загрејте ја пред употреба. Доколку маслото ја промени својата боја или мирис, направете нова облога.

ПРОЧИТАЈТЕ: Промената во животниот стил е најдобар лек за хронична констипација!

Оние кои често имаат проблем со ваквата состојба, најдобро е да погледнат во суштината на проблемот. Зошто постојано проблемот се повторува?

Најверојатно нешто не е во ред со исхраната и животните навики. Кога станува збор за констипацијата, најзначаните животни навики кои треба да се усвојат за да се превенира се здравата исхрана, редовната физичка активност, редовното пиење вода, но и контролирањето на ст-ресот.

Најзначајниот дел од здравата исхрана кој директно може да помогне се растителните влакна, пробиотската храна и свежата храна богата со вода. Внесот на растителни влакна треба да биде најмалку 25-31 г, секојдневно. Значи, свежа, полнозрнаста храна, мешунки, јатки итн.

Која храна треба да ја избегнувате при констипација, но и вообичаено:

Млечни производи – освен пробиотскиот јогурт, брза храна и секаков вид на процесирана храна, пржена храна, црвено месо и месни производи, слатки од различен вид, бел леб, ал-кохол

Дополнителни практики со кои можете да си помогнете при констипација:

Не го одложувајте одењето во тоалет; обидете се да направите навики, според кои во точно одредено време од денот ќе одите во тоалет; читајте ги количините на растителни влакна на сите продукти и максимализирајте го внесот на свежа храна

При вршењето нуж-да, обидете се да ги кренете нозете на некое ниско столче додека седите на школката; практикувајте мали ужини во текот на денот (на пример јатки богати со растителни влакна) и јадете повеќепати по помали оброци; најдете начини за справување со ст-ресот; јадете супи и пијте повеќе чаеви