НАЈДОБРОТО ПРИРОДНО СРЕДСТВО ЗА ДЕЗИНФЕКЦИЈА: чисти, ги yништyвa бактериите и одлично мириса

Понекогаш се прашуваме дали е можно да направиме домашно средство за дезинфекција, идеално за летните денови, лесно и миризливо, без штет-ни хемикалии. Во овој текст ќе прочитате еден многу едноставен рецепт кој ќе ги освежи сите простории во домот.
Идеално е за подготовка за време на летото бидејќи содржи свежи агруми што ни се потребни за овој рецепт. Најдобар природен домашен чистач – подготовка: Земете обична стаклена тегла од 800 мл, а може да користите и поголема. Наполнете ја теглата до врвот со кора од разни агруми: мандарини, портокали, лимон, грејпфрут или лимета, а може и мешано.
Наполнете ја теглата до врвот со 9% ал-кохолен оцет или ал-кохол. Затворете добро и оставете ја теглата 2 – 3 недели на темно место. Потоа процедете го растворот преку газа или цедалка. Истурете го растворот во шише со спреј и вашиот природен, миризлив агент за чистење, дезинфекција и дезинфекција е подготвен!
Овој природен препарат во ваши раце лесно ќе го победи било кој купечки дезифиенс. Со него може да ја чистите секоја нечистотија на хоризонтални површини, да го отстраните мирисот од теписите или ќошевите, предизвикан од домашните миленичиња.
Со него може да отстраните траги од ‘рѓа и мувла на кујнските површини, траги на плочките или стаклото од туш кабината во вашата бања, како и постојаните дамки на подот.
Некои дури го користат за чистење на нечистотијата од чаши и други стаклени предмети. Идеален за дезинфекција на плочки, мијалници и тоалети и како освежувач на воздухот во тоалетот и бањата.
Дезинфекција на кујнските елементи

Додајте 10 капки есенцијално масло од чајно дрво и 20 капки есенцијално масло од лимон во шишето со спреј во кое претходно сте ставиле топла вода. Испрскајте ги кујнските елементи одвнатре, а потоа веднаш избришете ги со сува крпа.
Можете да ја користите истата мешавина за да ги избришете вратите од кујнските елементи, освен ако не се направени од чисто дрво. Во овој случај, пребришете ги со сува крпа на која сте ставиле малку маслиново масло.
За кујнски шанкови, подгответе паста од половина чаша сода бикарбона и ал-кохолен оцет (доколку е потребно). Натопете крпа во таа паста, а потоа добро истријте го шанкот. На крајот, исплакнете со крпа натопена во чиста вода.
Друга опција е да го посипете кујнскиот шанк со груба морска сол, а потоа исечете еден лимон и со половина лимон истријте ја солта на шанкот. Оставете да отстои некое време, а потоа избришете со крпа натопена во вода.
Дезинфекција на печката

Во 1,5 чаша сода бикарбона додајте ¼ чаша оцет и 20 капки есенцијално масло од лимон. Извадете ги решетките од рерната и истријте ги со оваа смеса. Нанесете ја пастата по страните на рерната и вратничката со крпа или четка, добро тријте и оставете да отстои преку ноќ, така што пастата ќе ги впие маснотиите. Следниот ден, отстранете со крпа натопена во вода.

Дезинфекција на шпоретот

Измијте ја површината на класичен шпорет или керамичка плоча со паста направена од две лажици сода бикарбона и малку вода, така што ќе добиете паста со која ќе ги избришете мрсните дамки и нечистотијата. Исплакнете со крпа натопена во топла вода и пребришете со сува крпа.

Дезинфекција на фрижидерот

Измешајте чаша бел (ал-кохолен) оцет и чаша вода и додахре 15 капки масло од чајно дрво. Претурете во шише со прскалка, а потоа испрскајте полица по полица, па истријте со влажна крпа и на крајот пребришете со сува крпа.

За дезинфекција на фрижидерот и отстранување на мувлата, измешајте 1 лажичка боракс, половина лажичка сода бикарбона (натриум карбонат) и 2 лажици сок од лимон во шише со прскалка, а потоа додајте 1 чаша многу топла вода. Протресете добро. Испрскајте ги површините што сакате да ги дезинфицирате и исплакнете ги со сунѓер.

Дезинфекција на плочки

Подгответе мешавина од вода и ал-кохолен оцет во сооднос 1:1 и прелијте во шише со спреј. Испрскајте ги плочките и избришете ги со сунѓер. За да ја изгребате маснотијата од плочките над шпоретот, натопете сунѓер натопен во оцет и вода во сода бикарбона и со него истријте ги мрсните дамки. Исплакнете со влажна крпа и топла вода.

Претходна статијаОваа смеса од две состојки ќе го зајакне имунитетот до максимум, доволно е една лажичка дневно
Следна статијаРУСКИТЕ БИЛКАРИ ТВРДАТ ДЕКА ОВОЈ ПЛЕВЕЛ Е ЛЕК ЗА НАЈТЕШКИТЕ БОЛЕСТИ, ја чисти кpвтa и го лекува воспалението, а еве како се користи