Без антибиотици лекува воспалено и отечено грло. Чувствуваме олеснување или целосно излекување штом го испиеме лекот.

Овој чај е добар за настинки и кога чувствуваме дека ни е многу студено.

Пред два дена чувствував гребење во грлото а вчера многу почна да ме боли и ми беше отечено, имав чувство како да имам рана во грлото.

Го направив овој чај и веднаш го испив додека беше топол. Болката веднаш престана.

Пред тоа додека не знаев за овој феноменален природен лек, задолжително се јавував на лекар.

Потребни состојки:

1 лимон (исцеден)

250 мл врела вода

1 голема лажица мед

Малку рендан корен од ѓумбир

Постапка:

Измешајте во шолја или чаша сок од исцеден лимон, ситно изрендан ѓумбир, 1 голема лажица мед, па додадете зовриена вода.

Сето брзо измешајте го и веднаш испијте го, не чекајте да излади!