Потребни состојки:

400 г обарени макарони со малку сол и масло

Фил:

1 поголема главица кромид (исечкана и пропржена на масло)

И уште:

100 г сечкана сланина

150 г сечкано пилешко месо

300 г мелено месо

Кога е се’ пропржено, додадете зачини по вкус, сол, црн пипер..

Постапка:

Огноотпорен сад намастете го, па половина пд макароните излејте ги внатре. Врз нив ставете го филот па покријте со остатокот од макароните.

Фил:

3 јајца

200 г павлака

150 мл млеко

малку зачини и сето прелијте преку макароните

Печете на 200 степени 20-25 минути.

Деталите погледнете ги во видеото: