На мајка ми и го спасив окото, а подоцна и себеси со овој лек за глауком, катаракта и миопија – рецептот не е скап

Рецептот не е скап и достапен е за секого, секој може да го направи. Бидете здрави.

Тинктура за обновување на видот – Помага при заболувања како што се глауком, катаракта, миопија.

Loading...

Оваа тинктура за обновување на видот помага при лекување на заболувања на очите како што се глауком, катаракта, солзење, миопија, хиперопија и друго.

Рецептот е едноставен и многу ефикасен, го имам испробано врз себеси кога видот почна да ми се намалува, па почнав да се подложувам на лекарски преглед секоја година.  Овој лек и помогна на мојата 75 годишна мајка. Ова е навистина еден одличен рецепт.

Пред две години, за жал доста доцна, забележав дека десното око целосно и е покриено со белузлав слој, а на левото око речиси ништо не гледаше. Лекарите рекоа дека има катаракта.

Мајка ми никогаш ми се немаше пожалено и затоа не знаев дека има проблем. За првпат забележав кога излезе на балконот да ме испрати, а таа не ми возврати на мојот поздрав.

Следниот пат кога појдов да ја посетам мојата мила мајка, ја погледнав поблиску во очите и видов дека нешто не е во ред. Му се јавив на брат ми и веднаш ја одведовме на лекарска консултација.

Лекарот рече дека левото око и е зафатено со катаракта и глауком, а десното дека во голем степен е веќе слепо. И препиша капки за двете очи, за десното да не ја боли а за левото да се спаси и тоа да не ослепе. Но како ли сама ќе си ги става тие капки? Започнав јас редовно да и ги ставам, но не и помагаа.

Станував очаен, па почнав да читам многу статии за здравјето на очите и секакви народни рецепти. Се изненадив од позитивните коментари под еден рецепт, па веднаш и јас го направив: тинктура од корен од каламус (иѓирот) и невен (се продава во аптека).

И таа започна да пие од тинктурата. За една година испи три шишенца од 500 мл. Резултатите беа одлични и затоа го споделувам ова со вас: Белото од десното око целосно исчезна, но и онака ова око веќе и беше ослепено, но од левото око почна да гледа многу подобро. Секојпат ја проверував кога и мавтав за довидување.

На мое големо изненадување, овојпат и таа ми мавна. Каков благослов беше тоа за мене и неа! Па таа започна да гледа со едното око. Морав да проверам дали навистина гледа: прво и мавнав од близу, па постепено почнав да се оддалечувам, а таа се смееше “Гледам, како не гледам”.

Многу сум му благодарен на човекот којшто го напишал тој рецепт! Еве го, и јас го споделувам со вас.

Потребни состојки:

1 рака корен од иѓирот (каламус, лат. Acorus calamus)
1 рака цвет од невен
500 мл водка

Постапка:

Состојките се мешаат и се затвораат во стаклено шише или тегла. Тинктурата се остава 12 дена на темно место со повремено протресување, а потоа може да се користи. Може но, не мора да се процеди.

Употреба: Се пие по една чајна лажичка трипати на ден, 20-30 минути пред оброк. За цел третман треба да испиете 4 дози.

Тинктурата колку подолго стои толку е полековита и затоа јас не ја процедувам. Една доза е доволна за два месеци, по што се прави пауза од еден месец, па се продолжува со нова доза.

Мајка ми од шишенцето си излева во капачето и така пие, зошто вели потешко и оди со лажичката зошто и се истура. Оваа тинктура и го подобри и општото здравје. Освен што и се подобри видот, исто така и се подобри и слухот, а ги прочистува и крвните садови и и’ се врати општата виталност.

Рецептот не е скап и достапен е за секого, секој може да го направи. Бидете здрави.

Loading...