Фото и рецепт: Марина Станојевиќ

Мусаките имаа многу варијанти и сосем е извесно дека секој од вас си има некој омилен рецепт. Оваа мусака што ќе ја прочитате е мојата омилена. Има богат вкус и заситува, а истовремено е едноставна и лесно се приготвува, па претставува одличен избор за секојдневен семеен појадок.

Потребни состојки:

1 поголема или 2 помали главици кромид.

500 г мелено месо (свинско, мешано, јунешко)

1 лажичка сол

1 лажичка вегета (сува мешавина од мешан зеленчук)

2 шолјочки ориз (150-200 мл)

2 јајца

200 мл кисела павлака

Масло

Постапка:

1.Оризот прелијте го со вода, малку посолите и згответе го. Вишокот вода одлејте го.

2.на масло пропржете го сечканиот кромид, па додадете мелено месо, па и него продинстајте го додека течноста да испари. Тргнете го садот од оган и зачините. Промешајте со варениот ориз.

3.Приготвената смеса префрлете ја во огноотпорен сад и рамномерно распоредете.

4.Разматете со вилјушка, додадете кисела павлака и промешајте убаво да се соедини,

а потоа прелијте преку месото.

5.Печете во загреана рерна на 200 степени околу половина час додека да порумени.

Послужете со сезонска салата и слободно јадете без леб.