Народен лек против сите вируси, исфрла 1200 различни пато-гени бактерии од телото. Толку е лековит што делува после првото кон.сумирање. Ефикасното народно лекување против вируси се базира на лековити билки, а се вбројуваат и два вида на корени – слатки и лути.

Слаткиот корен и ѓумбирот имаат силни антивирусни својства, што им дава моќ да се спротивстават на силните вирусни инфекции. Слаткиот корен се користи во лекувањето во традиционалната медицина веќе 2000 години.

Познатиот доктор Минг Ли Шизенг, во својата медицинска енциклопедија појаснил дека ѓумбирот и слаткиот корен имаат корисен ефект врз 72 видови воспаленија и отстрануваат 1200 видови от-рови од телото.

Слаткиот корен (слаткарче) содржи повеќе од 150 хемиски соединенија кои придонесуваат во одржување на целокупното здравје, како што се аминокиселини, бета-каротен, витамини, јагленихидрати, масти, протеини.

Овој корен содржи околу 10% киселина која делува на вирусниот херпес. Затоа е главна состојка во многу лекови како што се сируп за кашлица или лекови за чир. Во античко време, слаткиот корен се користел за смирување на кашлица и воспаление на грлото.

Докажано е дека ја раствора насобраната слуз и го забрзува нејзиното исфрлање од орга.ните за дишење. Слаткиот корен бил еден од најефикасните хербални лекови за воспаление на гастрична мукоза, гастритис и чир на желудникот.

Во комбинација со ајдучка трева и кантарион се препорачува за сите кои стра-даат од чир на желудник. Спречува размножување на вируси и нивно ширење во организмот, па затоа се користи за лекување на бројни вирусни инфекции, вклучувајќи настинки и грип (особено во комбинација со маточина, ајдучка трева и смрека).

Сепак, лекарите предупредуваат дека слаткарчето треба да се користи во умерени количини затоа што прекумерната консу-мација може да доведе до зголемена екс-креција на калиум и задржување на натриум и вода во организмот, што придонесува за зголемен кр-вен притисок и хипокалемија.

Затоа е многу важно да се придржувате до пропишаните дози и да не пиете чај од слаткарче повеќе од 6 недели по ред. Додека го пиете овој чај, намалете го внесот на сол и јадете многу зелен лиснат зеленчук и суви кајсии.

Слаткарчето е добар одржувач на хормонскиот баланс, особено во комбинација со жалфија. Исто така, влијае на процесот на претворање на тестостерон во дехидротестостерон, затоа се препорачува да го користат мажи кои стра-даат од зголемување на простатата или опаѓање на косата.

Ѓумбирот содржи десетина соединенија кои имаат антивирусно дејство, особено од фамилијата на риновирусите. Ѓумбирот ја намалува б олката, треската, спречува кашлање и има благ седа-тивен ефект.

Чајот од ѓумбир се препорачува и за луѓе кои се подложни на ризик од мозочен у дар, бидејќи ѓумбирот спречува формирање на тромби.

Во Азија, постои традиција на користење ѓумбир против мигрена, но исто така е од голема помош на сите кои стра-даат од ревматоиден артритис или остеоартритис. Во комбинација со нане, ѓумбирот е најефективниот лек против гаде-ње, особено ако станува збор за таканаречена морска болест.

Рецепт за антивирусен лек

Потребни состојки: 2 чаши вода (450 – 500 мл вода), 1 лажичка слаткарче, 1 лажичка сув ѓумбир.

Постапка: Во лонче ставате две чаши вода. Потоа додајте 1 лажичка слаткарче и 1 лажичка сув, мелен ѓумбир. Оставете да зоврие водата, а потоа продолжете со варење на средна температура околу 10 минути.

Поделете ја течноста на два дела. Едната половина испијте ја веднаш кога ќе станете од спиење наутро, а другата половина оставете ја за попладне. Пред да ја испиете втората половина од чајот, загрејте го малку на шпорет во тенџере.

Најдобар начин за консу-мирање на слаткиот корен е во форма на чај. Покрај дишните патишта, овој корен има многу силно влијание врз нашиот имунолошки систем. За проблеми со стомакот, најдобро е да го комбинирате со кантарион и тегавец.

Мешавина од ѓумбир и лимон – лекува сè, од глава до пети

Утринскиот чај од ѓумбир ќе ви даде поттик на енергија и ќе ја обезбеди потребната доза на витамин Ц. Може да го користите и во комбинација со други билки како нане, лимон или камилица. За навечер, овој пијалак е исто така совршен – ги смирува нер-вите и помага при несоница.

Напитокот кој се приготвува од лимон, мед и ѓумбир ќе ви помогне да се избо.рите со разни инфекции, да го подобрите имунитетот и на тој начин да станете поотпорни на настинки и вируси.

Потребни состојки: 1 парче свеж корен од ѓумбир – 3 цм, 600 мл вода, ½ лимон и 1 лажица мед.

Постапка: Ситно изрендајте го ѓумбирот, да добиете приближно околу една полна супена лажица. Ставете го во врела вода и поклопете. Оставете да излади, а потоа додајте сок од свежо исцеден половина лимон и една лажица мед.

Промешајте и напитокот поделете го на два или три дела. Првиот дел испијте го наутро на гладно, вториот пред ручек, а третиот пред вечера. Ако го поделите напитокот на два дела, тогаш пијте наутро и навечер. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска