Ова е една многу вкусна и лесна пита со кашкавал и зеленчук која често ја подготвувам. Наместо да вклучувам рерна или да се задржувам долго во кујната, кога немам време ги мешам намирниците и ја излевам во тавче. Кога ќе се испече во тавчето, мириса прекрасно и многу опојно.

Покрај тоа, овој ручек е здрав и лесен, одличен е за ручек или вечера. Состојките веројатно постојано ви се наоѓаат дома, а основната смеса е слична како онаа за палачинки, затоа питата е многу вкусна. Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 црвена пиперка, 3 млади кромитчиња, 1 главица обичен кромид, 1 китка магдонос, 1 китка свежо нане, 1 компир. ЗА СМЕСАТА: 3 јајца, половина чајна чаша млеко (45 мл), 1 чаша брашно (120 г), 1 лажичка (8 г) сол, 1 лажичка шеќер (10 г), 1 кесичка сода бикарбона (10 г), чедар кашкавал (200 г).

ПОСТАПКА: Исечкајте ги зеленчуците на ситни парчиња. Сите плодови треба да се добро измиени пред подготовка. Отстранете ја дршката од пиперката, исечете ја на тенки ленти, па на ситни коцки. Младите кромитчиња поделете ги надолжно на половина, па на ситни коцки.

Обичниот кромид излупете го, па исечкајте го ситно, како и китката магдонос која се сечка на два или трипати секој лист, а претходно отрстранете ја дршката. Истото направете го и со свежото нане. Компирот излупете го, па изрендајте го на најситната страна од рендето.

Ставете го компирот настрана за да се исцеди од вишокот вода, па потоа дополнително исцедете го со раце. Соединете ги сите зеленчуци во подлабок сад. Потоа, подгответе ја основната смеса за преливање. Во подлабок сад скршете ги трите јајца и малку разметете ги со жица или маталка.

Сипете половина чаша млеко, промешајте, па додајте го брашното на два или три наврати, додека непрекинато соединување. Посолете со 1 лажичка сол, 1 лажичка шеќер, истресете 1 кесичка сода бикарбона. По желба додајте и други зачини по вкус или малку запиперете.

Додајте ги зеленчуците во смесата и соединете во хомогена смеса. Подгответе си едно тавче и малку сипете масло и разлејте го со четкичка. Ставете да се загрее на рингла со средна температура. Излејте половина од смесата во загреното тавче и распределете како палачинка.

Врз смесата наредете тенко сечкани листови кашкавал, па излејте ја втората половина преку кашкавалот. Распределете и покријте со капак и оставете питата да зарумени од долната страна. Потоа, внимателно превртете ја и гответе додека исто да се зготви и од втората страна. Површината треба да стане крцкава и да зарумени. Деталите погледнете ги ОВДЕ.

ПРОЧИТАЈТЕ СЛЕДНО: Вчера го испробав ова лепче со лукче, за час го изедовме, па правев повторно – вреди да си го запишете овој рецепт – ОВДЕ