Дали знаевте дека црниот дроб, исто како и срцето, е еден од најоптерените органи што извршува повеќе од 500 функции во вашето тело?

Вашиот црн дроб ја чисти кр-вта од ток-сини, се б ори против инфекции, создава жолчен сок, ги разградува мастите и метаболичкиот отпад. Покрај тоа, црниот дроб е најголемиот о рган преку кој циркулира огромна количина на к-рв секоја минута, што се филтрира во него.

Бидејќи ги филтрира и разградува хормоните, добрата функција на црниот дроб е исто така, многу важна за рамнотежата на хормоните во телото. Ако сте постојано изложени на ш тетни материи кои сè повеќе ги има во храната и водата, црниот дроб се преоптоварува со токсини.

Покрај ток-сините од храната и околината, врз здравјето на црниот дроб негативно влијаат и електромагнетното зрачење од мобилните телефони и Wi-Fi. Затоа, барем навечер, држете ги мобилните телефони што е можно подалеку од вашиот кревет и задолжително исклучете го wi-fi-то.

Знаци дека ви е потребно чистење на црниот дроб:

Знаци дека црниот дроб е преоптоварен со токсини се: б олка или непријатност во горниот десен дел на абдоминалната празнина, под ребрата; прекумерно потење и загревање на телото, ждригавица и надуеност;

Необјаснето зголемување на телесната тежина или многу бавно слабеење; проблеми со варење на масна храна; акни, розацеа, чешање на кожата; вишок масти околу стомакот; висок кр-вен притисок; промени во расположението и замор; жолтеникави израстоци околу очите

Пет придобивки од чистење на црниот дроб:

Најдоброто нешто што можете да направите за целокупното здравје е да се почестите со деток.сикација на црниот дроб. Чистењето на црниот дроб има многу придобивки за вашето здравје, а некои од нив се:

Стимулира деток.сикација на целиот организам

Ако го исчистите црниот дроб, ќе поттикнете чистење на целиот организам. Овој витален орган ја чисти искористената к-рв и ја враќа во срцето. Ако функцијата на црниот дроб е нарушена поради заситеност со токсини, неисчистената крв циркулира низ целото тело и низ срцето, со што се загрозува неговото здравје.

Нарушеното здравје на црниот дроб го загрозува целиот имунолошки систем и придонесува за забрзано стареење.

Го снабдува телото со енергија

Ако често пиете кафе со цел полесно и побрзо да ги извршувате работните задачи, тоа нема да ви помогне многу. Кафето само моментно ќе ја подигне вашата енергија, проследено со уште поголем пад на енергијата многу брзо. Затоа, изборот аа деток.сикација на црниот дроб е многу подобар за вас.

Деток.сикацијата на црниот дроб ќе ве снабди со свежа енергија, ќе ја зајакне вашата концентрација и ќе ја зголеми продуктивноста на работа. Покрај тоа, ќе се подобри и квалитетот на вашиот сон.

„Деток.сикацијата на црниот дроб ќе му овозможи на вашето тело да ги надополнува резервите со хранливи материи и значително ќе го зголеми нивото на енергија потребна за вежбање и извршување на дневните обврски“, тврди Глобалниот Центар за Лекување.

Помага при сла-беење

Ако сериозно размислувате да ги намалите вашите килограми, тогаш деток.сикацијата на црниот дроб треба да биде на врвот на вашата приоритетна листа. Црниот дроб игра подеднакво важна улога во сла-беењето како и цревата и другите органи за варење.

Токму тој е задолжен за разградување на маснотиите. Црниот дроб произведува жолчен сок, чија функција е разградување на маснотиите. Затоа, ако го исчистите црниот дроб, ќе го поттикнете производството на жолчката, а со тоа и сла-беењето.

Го намалува ризикот од појава на камења

Ако имате вишок холестерол, исто така имате поголем ризик од развој на црнодробни и жолчни камења. Токму присуството на холестерол е она што доведува до стврднување на жолчката, која полека се претвора во камења.

Овие камења предизвикуваат затнувања и ја блокираат работата на црниот дроб, кој повеќе не може да го исчисти телото од ток-сини.

Ја чисти и ја храни кожата

Благодарение на деток.сикација на црниот дроб и ели.минација на ток-сините од телото, оксигенацијата на ткивата ќе се подобри, па така ќе изгледате поубаво, поздраво и посвежо.

Заради подобрената функција на црниот дроб, вашата кожа исто така ќе дише и ќе свети. Имено, ако црниот дроб е презаситен со токсини, телото се ослободува од вишокот токсини преку кожата, кои стануваат склони на акни и други негативни промени во кожата.

Обновената функција на црниот дроб ќе влијае на здравјето на целото тело и ќе се чувствувате помлади од вашата вистинска возраст.

Рецепт за деток.сикација на црниот дроб – напиток со брусница и зачини:

Истурете 1 чаша незасладен сок од брусница и 7 чаши вода во тенџерето. Ставете го на оган, оставете го да зоврие малку и тргнете го од оган. Во филтер топчето (или филтерот на чајникот) ставете половина лажичка ѓумбир, половина лажичка мускатно оревче и 1 лажичка цејлонски цимет.

Ставете го филтерот со зачините во напитокот од брусница (ако немате филтер, тогаш зачините директно потопете ги во напитокот), оставете поклопено околу 15 минути и потоа извадете го. Додајте три четвртини чаша сок од портокал и една четвртина од чаша сок од лимон, измешајте, а потоа ставете го во фрижидер.

Наутро по будењето, испијте една чаша од овој напиток од брусница. По еден час, испијте една чаша вода, а потоа за еден час повторно чаша напиток од брусница и продолжете така наизменично додека не го потрошите целиот пијалок. Додека не ја испиете целата количина од напитокот не се препорачува да јадете.

Храна што го чисти црниот дроб:

Артичоки – го стимулираат производството на жолчен сок и помага во чистењето од ток-сините; кромид и лук – му помагаат на црниот дроб да го ели.минира от-ровот; цвекло – содржи здрави фитонутриенти кои ги намалуваат лошите ефекти на масната храна;

Јаболка – пектинот помага да се елиминира ж.ивата од телото; свежо исцеден лимон во топла вода – пијте го наутро на празен стомак за да поттикнете деток.сикација.