Сите ги сакаат јатките на оревот како закуска, бидејќи имаат единствен, неодолив вкус и арома. Особено се задолжителен додаток во разни колачи и торти, а на Балканот не може да се замисли празник или било каква свеченост без да се послужи прочуената баклава.

Добро се познати лековитите својства и бенефитите врз човековото здравје што го имаат оревите. Сепак, поради нивната калорична вредност и масните киселини кои ги содржат, не се препорачува да се јадат повеќе од пет јатки дневно.

Зелениот плод е добар за белодробни и кожни болести, ја прочистува кр-вта, ги јакне мускулите…

Малку помалку се познати лековитите својства на младите листови, младите плодови и незрелиот плод, кои можат да помогнат кај многу болести, а најделотворни се ако се берат на почетокот од мај.

Младиот орев лекува белодробни болести, ја чисти кр-вта, го подобрува видот, ги јакне мускулите и коренот на косата, ги дезинфицира ра-ните, ја подобрува функцијата на мозокот, спречува рак на дој-ка и проста-та и др.

Најмногу е познат како лек за чистење на кр-вта, а исто така, добар е и за лекување на белодробни болести, за јакнење на мускулите и подобрување на видот. Младите зелени ореви се богати со витамин Ц. Во комбинација со мед се одличен лек за болежливи и слаби деца.

Зрелите плодови се полни со масла, се јадат свежи и претставуваат одличен извор на омега 3 масни киселини, кои успешно го намалуваат нивото на лошиот холестерол во кр-вта. Оревот се користи против инфицирани ра-ни, кожни болести и воспаление на очи, во облик на балсам или како бања.

Оревовото масло е добро за нега на косата и заштита од из-гореници од сонце. Јатките содржат 65% масло, протеини, јагленихидрати, фосфор, калиум, магнезиум, витамин Б и Ц, железо.

ЧАЈ ОД МЛАДИ ОРЕВОВИ ЛИСТОВИ

Овој чај е особено делотворен, бидејќи во комбинација со медот го јакне и го чисти телото, па на тој начин го подобрува здравјето. Исто така, се користи кај проблеми со варењето, гихт, кр-вавење на непца, гно-јни осипи, ваги-нален секрет…

Листовите содржат етерично масло со жолтеникава боја, кое во себе има танини и материи со топол и горчлив вкус. Оревовите листови се берат во јуни и јули, а пожелно е да се користат додека се свежи и зелени, бидејќи тогаш содржат најмногу лековити состојки.

Во споредба со другите јаткасти плодови, оревите содржат двојно повеќе антиоксиданти. Само 30 грама ореви дневно може значително да го подобри вашето здравје.

Млади оревови листови – лек против б олки во мускули и зглобови

Измешајте еден литар маслиново масло со 150 г ситно сечкани, свежи и здрави млади оревови листови. Ставете го во стаклена тегла, затворете со капак и чувајте ја добиената мешавина на топло место најмалку 30 дена.

После тоа, процедете го маслото и мачкајте ги болните места. Во зависност од местото и проблемот, можете малку да го затоплувате маслото пред употреба. Ова масло е само за надворешна употреба.

ПРОЧИТАЈТЕ И: Сите го фрламе овој дел од оревот, а неговата моќ за лекување болести на срцето е неверојатна

Кога ќе се подготви на специфичен начин овој маги-чен лек ги прочистува артериите, ја елими-нира б олката во градите и го регулира кр-вниот притисок. Сите го фрламе овој дел од оревот, а неговите мо-ќи за лекување болести на срце се неверојатни!

Чајот од опната/преградата што го раздвојува месниот дел на оревот, што секогаш ја фрламе, се покажал како многу ефикасен при прочистување на срцевите артерии, при превенција или подобрување на срцевите болести, како и при намалување на телесната температура.

Стеснувањето на срцевите артерии обично настанува поради хронично тру-ење со ни-котин, па овој чај особено им се препорачува на пу-шачите. Сè што треба да направите е да потопите 4-5 опни/прегради во вода и наутро од нив да подготвите чај. Испијте го овој чај на празен стомак.

За најдобар ефект, треба да го пиете секојдневно, бидејќи меѓу другите придобивки, тој особено влијае на регулацијата на кр-вниот притисок и намалување на б олките во гра-дите. Овој чај може да ја намали и температурата што се појавува како последица од одредени проблеми со срцето.

Доволна ви е само една шолја за да почувствувате подобрување. Но ако постојано имате б олки во градите, тогаш пијте го чајот секојдневно, под надзор на лекар, сè додека б олката да се изгуби и додека температурата да се спушти.

Исто така, имајте на ум дека станува збор за природен лек, па најдобро е прво да се консултирате со лекар. Чајот може да се пие паралелно со препишаната терапија, за долготрајни ефекти.