Мимоза салата – многу убав вкус кој совршено одговара за слави и родендени

Фото и рецепт: Слаѓана Рожа

Потребни состојки:

200 г шунка рендана
200 г кашкавал крупно рендан
3 тврдо варени јајца
100 г мајонез
3 поголеми варени компири
1-2 кисели павлаки од по 180 г
сол по вкус

Постапка:

Во еден голем сад изрендајте го компирот на крупно ренде. Малку посолете па преку него премачкајте со кисела павлака.

Loading...

Над павлаката изрендајте шунка, а неа премачкајте ја со мајонез. Потоа изрендајте 2 цели јајца и една белка од третото јајце.

Изрендајте ¾ од кашкавалот, а преку него премачкајте со кисела павлака. На крај наросете со остатокот од кашкавалот и ситно ренданата жолчка.

Вака наредената салата оставете ја неколку часови во фрижидер, па пригответе ги калапите кои ќе ги обложите со проѕирен целофан и ќе ги полните со салата.

Добро натапкајте па превртете го калапот, внимателно тргнете ја фолијата и украсете ја одозгора.

Истата салата можете да ја приготвите целата количина во некој проѕирен сад во кој ќе се гледаат шарените редови.

Фото и рецепт: Слаѓана Рожа

Loading...