Пчелин восок е производ направен од саќето на пчелите. Пчелиниот восок се користи во лекувањето на висок холестерол, габични инфекции на кожата и други состојби. Во производството, жолтиот и белиот пчелин восок се користат како згуснувачи, емулгатори и како средства за зацврстување во козметиката.
Рецептот за овој чу-десен мевлем доаѓа од Русија и е стар неколку векови. Луѓето го користеле за лекување на разни болести. Направен е само со помош на три состојки, но е многу ефикасен.

Можете да ја користите оваа маст за лекување на ангина, бронхитис, оток, отворени ра-ни, воспаление на јајниците, чирови, мод-ринки, испу-кани раце и пети на стапалата. Исто така е идеален за лекување на изго-реници.
Чу десен мевлем стар неколку векови. Употребата и примената на мевлемот зависи од видот на болеста што сакате да ја излекувате. За да го подготвите чу десниот мевлем, ќе ви требаат следниве 3 состојки: 1 јајце, 400 мл растително масло (се препорачува масло од кантарион, а можете да користите маслиново или друго лековито растително масло), 60 г вистински пчелин восок (приближно колку две коцки квасец).
Инструкции за подготовка на мевлемот: Прво, сварете го јајцето, одделете ја жолчката и иситнете ја. Ставете масло во тенџерето, додајте го восокот и почекајте на тивок оган додека восокот да се стопи во маслото.

Откога ќе зоврие, додајте трошка жолчка од јајце. Кога маслото ќе започне да пени и да потпук-нува, тргнете го тенџерето од рингла. Потоа повторно ставете го на шпоретот и продолжете да додавате жолчка, трошка по трошка, а истовремено постојано мешајте со лажица.
Кога смесата ќе добие темно-кафеава боја, поместете ја од шпоретот и оставете ја да отстои 15-20 минути. После тоа, процедете ја добиената мешавина преку газа во стаклена тегла. Кога смесата ќе се стврдне во теглата, можете да ја чувате во фрижидер до 10 месеци.
Како се користи чу десниот мевлем?

Мевлемот можете да го користите и за надворешна и за внатрешна употреба. Нанесете го на изго-реници, ра-ни, б олни места, зглобови, лице, итн. За внатрешна употреба, се препорачува ½ лажички, трипати на ден, пред јадење. Мевлемот е апсолутно безопа-сен, нема несакани ефекти.
I – За воспалени синуси: растопете малку маст во лажица и веднаш вшму-кајте во пипета. Ова треба да се прави брзо за да не се стегне маста. Капнете во носот по неколку капки двапати дневно во интервал од еден час. Постојат тврдења дека можете да се осло-бодите и од синуситисот, бидејќи ги „проби-ва“ каналите и го повлекува со себе целиот г ној.
II – За тонзилитис и г нојна ангина – ставете мевлем во грлото и облога на вратот. За да ја подготвите облогата, загрејте го мевлемот на пареа. III – За третман на бронхитис, чирови на телото, б олки во стомакот, б олка во очите – конcyмирајте трипати на ден, пред јадење.

IV – За женски болести, цисти на јајниците, воспаленија, м иоми, м аститис – ставajте тампон натопен во овој мевлем, наутро и навечер. Постои можност цистите да поминат за 10-15 дена.
За м аститис, ставете го овој мелем на салфетка или марамче, нанесете го на зафатеното место, а над него ставете најлонска фолија. Пожелно е да се менува марамчето на секои 2 часа. V – За чирови, изго-реници, ра-ни, забоболка, отоци, б олки во зглобовите – ставете го мевлемот на бол-ното место во завој и чувајте преку ноќ.

VI – За ган-грена – намачкајте од маста на салфетка или марамче со овој мевлем, ставете го врз зафатената област и ставете најлонска фолија над г нојот. VII – За хемороиди – направете тампон од газа, намачкајте го со овој мевлем и нанесете го на местото. Оставете го да отстои преку ноќ. Повторувајте го процесот 10 дена или додека да забележите подобрување.
VIII – За зајакнување на ноктите – навечер пред спиење нанесете го овој мевлем на ноктите и оставете го да делува преку ноќ. IX – За забобол-ка – маста се зема со чист прст и се мачка на б олниот заб и непцето, а за кратко време б олката се намалува и повлекува.

X – За г ноен отитис: земете парчиња памук кои ќе ги натопите во оваа маст и ќе ги ставите во б олното уво. По потреба менувајте, а покрај тоа мачкајте се и зад увото. Маста го извлекува гнојот преку ноќ.
Ако го користите овој чу десен мевлем за надворешна употреба, тогаш можете да користите какво било природно масло, а ако го користите за внатрешна употреба, подобро е да користите маслиново масло. За женски проблеми се препорачува кантарионово масло.