МЕДО КИФЛИ: Израдувајте ги вашите најмили и разубавете им го денот со овие вкусни кифли-сендвичи

Фото и рецепт: Грозданка

Израдувајте ги вашите деца со овие кифлички. Разубавете им го денот или можеби роденденот. Можете да ги претворите и во сендвичи, само пресечете ги на половина и ставете им кашкавал и шунка, можеби и кечап… Јас секогаш ги приготвувам за именденот на мојата Ангела.

Потребни состојки:

Loading...

600-700 г брашно
1 сув квасец
200 мл млеко
200 мл вода
60 г путер
15 г сол
25 г шеќер
2 јајца

за декорација:

суво грозје
црн пипер во зрно

Постапка:

Најпрво млекото, водата и шеќерот загрејте ги, па во топлото млеко додадете путер и мешајте да се растопи.

Во друг сад промешајте просеано брашно, квасец и сол, па потоа во оваа смеса додадете го топлото млеко (со другите состојки) и јајцата (на собна температура, кои малку сте ги изматиле).

Замесете меко тесто и оставете го на топло за да стаса и да се удвои.

Потоа само префрлете го намастена работна површина и со оклагија развлечете дебела кора (со дебелина од 1,5 см).

Со тркалезна модла (пречник пд 8 см) вадете ги главите на медо и наредете ги во плех кој претходно сте го намастиле со путер.

Од остатокот од тестото направете помали топчиња за носот (засечете го на средина) и ушите.

Ставете на носот зрно суво грозје и премачкјате ги печивата со јогурт (може и со жолчка).

Ставете ги да се печат на 180 степени околу 15-20 минути, во зависност од рерната додека да добијат златна боја.

На крај поставете им ги очите од зрно црн пипер.

Loading...