Се користи во јадења со зеленчук, риба, печурки, за приготвување на тестенини и месо. Вклучете го ова масло во својата исхрана и спасето го своето здравје!

Ова драгоцено масло е богато со витимините А, Е, Ц и К и содржи повеќе од 60% незаситени масни киселини. Тоа исто така содржи и витамини од Б групата, минерали (фосфор, калциум, магнезиум, калиум), како и траги на железо, цинк, манган.

Исто така содржи лецитин, протеини и салицилна киселина. Станува збор за масло од тиква, а кога ќе дознаете колку е здраво, ќе посакате секој ден да го користите!

Маслото од семки од тиква дава одлични резултати кај многу здравствени проблеми:

-Го регулира проблемот со зголемена простата

-лекува инфекции на уринарните канали кај мажи и жени

-го подобрува квантитетот и квалитетот на спермата

-го регулира холестеролот

-помага при кардиоваскуларните болести

-помага при синдром на нервозни црева

-помага за исфрлање на цревни паразити

-придонесува за нормална функција на бубрезите

-го подобрува имунолошкиот систем

-го подобрува видот

-го подобрува расположението

-лекува изгореници и разни кожни болести

-благотворно делува на тенот

-успешно го запира опаѓањето на косата

Како се користи маслото од тиква во терапевтски цели?

Маслото треба да се консумира најмалку три месеци: По 2 лажици двапати дневно (со појадок и вечера).

Многу е важно да се прекинува терапијата во текот на првите седмици. Иако тегобите постепено исчезнуваат, терапијата треба да се продолжи на следните 6 месеци доколку има потреба за тоа.

При зголемена простата, симптомите на болеста ќе се повлечат во рок од неколку денови или седмици, бидејќи ова масло има антибактериско делување кое ефикасно ќе го запре воспалителниот процес, но тоа не значи дека процесот на зголемена простата е запрен.

Ова бара подолг временски период.

Внимание: Ако патите од бенингна хиперплазија на простата најдобро би било да се консултирате со вашиот лекар пред употреба на маслото од тиква во терапевтски цели.

Употреба на масло од тиква во превентивни цели: по 1 лажица масло двапати дневно (една со појадок и една со вечера).

Маслото од тиква се чува на темно, ладно место во добро затворено шише.

После отворање (купечко), најдобро е да се чува во фрижидер.

-Маслото од тиква се користи во козметиката – се повеќе се користи во фармацевтската индустрија во препарати за нега и лекување на кожа.

-Благодарение на своите противвоспалителни својства, маслото од тиква помага во борбата против акни.

-Маслото од тиква може да се користи за готвење и за приготвување на салати.

-Се користи во јадења со зеленчук, риба, печурки, за приготвување на тестенини и месо.

Вклучете го ова масло во својата исхрана и спасето го своето здравје!

Еве како сами да направите масло од тиква:

Потребни ви се семки од тиква. Распоредете ги во плех од шпорет, така да не бидат една врз друга. Потоа печете ги во згреана рерна на 60 степени од три до четири минути.

Потоа извадете ги семките и ставете ги во преса за да го исцедите од нив маслото. Ако немате преса со висок притисок, можете да ги исцедите и рачно, но помалку ефикасно, со помош на аван и толчник, но во тој случај, маслото треба да го процедите низ газа. Ако користите семки од некој друг тип на тиква, потребно е да ги излупите пред цедењето.

Маслото е потребно да се чува во стаклено шише со темнозелена боја, или темноцрвено ако сте користеле семки од некој друг вид на тиква.