Евтин е, лесно достапен, а се’ што треба да направите за да се ослободите од болките е да го измешате со вода и да го втриете на болното место!

Најчест проблем кој го имаат луѓето се болки во мускулите и зглобовите, сува кожа и општа слабост. Ова е едно од најдобрите решенија по кои можете да посегнете а воедно и најевтино и најдостапно – домашен магнезиумов лосион. Овој лосион може да ги реши сите тие проблеми одеднаш!

Како што веќе знаете, магнезиумот е клучен минерал во нашето тело кој е неопходен за нормално функционирање на сите клетки во нашето тело. Дури 300 хемиски процеси во телото бараат присуство на магнезиум, што значи дека мораме да го внесуваме во доволни количини секојдневно.

Ова се некои од функциите на магнезиумот во телото:

-го одржува здравјето на коските

-го регулира нивото на енергија

-ја подобрува апсорпцијата на витамин Д од сонцето

-го забрзува исцелувањето на раните

-ги ублажува воспаленијата

-ја стимулира циркулацијата

-го намалува ризикот од дијабетес

Сепак, иако е многу важен овој минерал, голем број луѓе поради неправилна исхрана не го внесуваат во доволни количини.

Освен преку исхрана, постои уште еден начин како да го внесете магнезиумот во телото и тоа преку кожа – нашиот најголем орган. Со овој метод сигурно ќе го задоволите препорачаниот дневен внес (за жени 280-300 мг, за мажи 270-400 мг), а за тоа ви е потребна само зовриена вода и магнезиум хлорид.

Доктор Норман Шели, американски специјалист за холистичка медицина, спровел истражување на кое учесниците секојдневно на кожата нанесувале домашен лосион од магнезиум хлорид.

За само четири седмици 75% од учесниците имале зголемено ниво на магнезиум во телото.

Рецепт за домашен лосион од магнезиум хлорид.

Потребни состојки:

3 лажици превриена вода

½ шолја магнезиум хлорид.

Постапка:

Се’ што треба да направите е да измешате вода со овој моќен прав и нанесете на кожа. Со помош на овој лосион, можете да се ослободите од болките во коските и мускулите – само втријте го лосионот на болното место и почекајте 2-3 минути. Ќе бидете изненадени со резултатите!

Истата смеса можете да ја користите за редовна нега на кожата на телото, наместо страндардните креми полни со хемикалии, само на оваа смеса додадете шеа путер.