Веројатно сите знаат колку медот е здрав, но за користа од циметот малкумина знаат.

Постојат многу корисни својства на овој зачин – го подобрува тенот, го намалува холестеролот, го забрзува протокот на крв, совршен е за срцето, стомакот, цревата и што е нјважно – тој е најдобриот зачин за топење на мастите во организмот.

Секое утро на празен стомак и навечер пред заминување во кревет напијте се од оваа мешавина од мед и цимет.

Ако го користите овој напиток редовно, тежината се намалува дури и кај лицата со поголем вишок на килограми.

Исто така, редовната консумација на овој напиток не дозволува наталожување на масти во организмот.

Напитокот за сабеење се подготвува навечер пред спиење.

ПОСТАПКА:

1. Загрејте 200 мл вода

2. Во шоља ставете ½ лажичка цимет во прав и прелијте го со зовриената вода, оставете го да отстои половина час.

3. Кога водата со циметот ќе се олади, додадете 1 лажица мед.

4. Испијте половина шоља пред спиење, а другата половина оставете ја во фрижидер и испијте ја наредното утро на празен стомак.

Обемот на вашата половина ќе се намали а вие ќе забележите подобри резултати во вашата намера за намалување на килограмите.