За да избегнете иритации и да ги исчистите белите дробови од отровите што ги вдишувате секојдневно, пробајте го овој рецепт со магични резултати.

Потребни состојки:

1 момордика (горчлива диња)/ карела

2 лимони

1 рендан ѓумбир

1 шолја листови нане

1 литар вода

Постапка:

Исечете го лимонот на тркалца или парчиња, па ставете го во вода. Додадете листови од нане (или неколку кесички чај од нане) и ренданиот ѓумбир. Количината на ѓумбирот дозирајте ја според индивидулните можности за поднесување. Користете околу 3-5-10 см).

Горчливата диња или карела (момордика) исчистете ја од семки и исечкајте ја на помали делови и додадете ги во водата. Овој напиток треба да отстои во фрижидер околу пет часа.

Упатство:

Напитокот пијте го три дена, по две чаши (процедено) секој ден.

Првата чаша се пие наутро на гладен стомак, половина час пред појадок.

А втората се пие навечер, пред спиење. Оваа терапија се спроведува барем еднаш месечно.