Потребни состојки:

2 јајца

200 мл јогурт

160 мл масло

1 чаша (од јогурт) шеќер

2 чаши (од јогурт) брашно

2 ванилин шеќер

1 прашок за печиво

100 г чоколадо за готвење

300 г вишна

Постапка:

Изматете јајца со шеќер и ванилин шеќер па додадете јогурт и масло. Брашното помешајте го со прашок за печиво, па соединете со изматената смеса. Чоколадото за готвење исечкајте го на коцкички па лесно вмешајте ги во смесата, најдобро со лажица.

Додадете 2/3 од вишните кои претходно сме ги исцедиле од сокот и наросиле со лажица шеќер. Смесата со лажица ставајте ја во калапи по желба…јас користам силиконски, па нема потреба од корпички, а кога печам во тефлонски тогаш ставам хартија за печење.

На секој мафин пред печењето одозгора ставам по неколку вишни. Се печат околу 20-тина минути на 200 степени.

Одозгора можете да ги украсите со растопено чоколадо или по желба.

сoolinarika.com