Еден од најевтините и најубавите ПОСНИ КОЛАЧИ: мирисен, сочен, чоколаден…

Посното срце е навистина еден од најевтините и најубавите посни колачи. Ако постите, тогаш ова е вистинскиот колач во кој можете вистински да уживате.

Доколку постите на вода, наместо глазура од чоколадо наросете шеќер во прав или не мора ништо да ставите…

Сите оние што барем еднаш го пробале знаат колку е навистина мирисен, вкусен, сочен… А се приготвува многу лесно, такашто можат и деца да го прават..

Потребни состојки:

150 г шеќер (1 чаша)

300 мл газирана вода (1,5 чаша)

Цимет

2 чаши брашно (од 200 г од јогурт)

3 лажици џем за тесто + 3 лажици за премачкување

1 прашок за печиво

2 лажици масло

1 чоколадо

Постапката за приготвување погледнете ја во видеото:

Претходна статијаРУМ КАСАТО – колач кој често го правам зошто е предобар!
Следна статијаМАФИНИ СО ЧОКОЛАДО И ВИШНИ – Кај мене се прават секој четвртти ден