Најдобро од се’ е што може а стои во фрижидер по неколку денови и секогаш е како тукушто да сте го меселе.

Потребни состојки:

1 кг брашно отприлика

500 мл млако млеко

200 мл јогурт

2 јајца

2 лажички сол

1 лажичка шеќер

1 коцка квасец

Постапка:

Во вангла просејте еден килограм брашно и направете вдлабнатина. Тука ставете млако млеко и издробете го квасецот, па наросете шеќер. Измешајте го бунарчето со малку брашно и оставете квасецот да се активира.

Додадете ги сите останати состојки и замесете мазно тесто. По потреба додадете уште брашно, се додека да престане тестото да ви се лепи на раце. Прекријте го тестото со крпа и оставете убаво да надојде.

Од ова тесто можете да правите погачи, кифлички, мекици, пица, или што и да посакате. Ако не го потрошите целото тесто веднаш, покријте го во најлонска кеса и оставете го во фрижидер и до неколку денови.