Ова е торта која сигурно нема да ја направите само еднаш. Толку ќе ви се допадне што ќе ја приготвувате многу често и за секакви пригоди.

За нејзино приготвување ви се потребни само 10 минути од вашето време, еден сад и неколку состојки. Не знам дали повеќе ќе сакате да ја јадете топла со топка сладолед или ќе ја изладете и послужете само наросена со шеќер во прав.

Потребни состојки:

250 г путер

200 г шеќер во прав

200 г темно чоколадо за готвење

100 г млечно чоколадо

5 јајца

2 лажици презла (лебни трошки)

малку путер или маргарин за намастување на калапот

1 лажица презла за наросување на калапот

шеќер во прав за декорација

Постапка:

Загрејте ја рерната на 180 степени.

На пареа или на тивок оган растопете го путерот, чоколадото и шеќерот.

Кога сето убаво ќе се соедини и растопи, тргнете од оган и додавајте едно по едно јајце добро матејќи со миксер или жица.

На крај додадете уште две лажици лебни трошки.

Калапот намастете го со путер и наросете го со лебни трошки и дното и ѕидовите.

Излејте ја смесата во калапот и ставете да се пече околу 30 минути.

Оставете малку да излади, неколку минути, па одвојте ја од калапот и наросете со шеќер во прав.

Со овој колач не можете да погрешите! Идеален е кога ќе ви се најават гости во заден час, а сакате со нешто да ги засладите.