ЛЕКОВИТО МАСЛО…Ја обновува кожата…чисти и избелува, особено делува кај брчки…Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 голем морков
2 ловорови листови
кора од 1 портокал
150 мл маслиново масло (ладно цедено)

ПОСТАПКА:

1.Изрендајте го морковот и ставете го во тегла. Додајте ловорови листови.

2.Портокалот добро истријте го со сода бикарбона и исплакнете го со ладна вода, а потоа изрендајте ја кората. Додајте ја во теглата.

3.Сипете маслиново масло, па теглата ставете ја во тенџере на чие дно сте поставиле крпа и вода која е на ниво до половина на теглата или 2/3.

4.Варете на умерена температура 30 минути, а потоа оставете да се олади и процедете низ двојна газа.

УПОТРЕБА: Со лесна масажа се нанесува секоја вечер на чиста кожа од лице и врат. Се чува на ладно, темно и суво место до 6 месеци. Постапката погледнете ја ОВДЕ.

https://youtu.be/qOqS0Sk9sGg?si=a61IAu19T8X2bWId