Од желад може да се направи напиток сличен на кафе, кој има лековито дејство на штитната жлезда. Доколку имате залиха од мелен желад, во сварена вода ставете едно лажице и пијте го напитокот еднаш дневно за регулирање на работата на штитната жлезда.

Зрелиот желад се лупи и меле. Пред употреба, прво малку пропржете го мелениот желад. Тоа можете да го направите во ѓезве каде ќе го сварите „кафето”, а потоа ќе го прелиете со 100 мл вода и варете уште 10 минути.

Единствена разлика во однос на вистинското кафе е што овој напиток треба да го процедите. Може да додадете и шеќер и млеко по желба. Кафето од желад ја подобрува кр-вната слика и помага во лекување на анемија.

Намалува б олки во кос-ките и зглобовите, особено кај жени после 40 години од животот и кај жени со менструални проблеми. Овој медицински пијалaк може да ви помогне да ја подобрите кр-вната слика, и има позитивен ефект врз целото тело. Се подготвува многу лесно и едноставно, а вкусот е толку сличен на кафето.

За почетници, треба да направите мала количина со мелени желади и да готвите по една лажичка секој ден. На анемичните лица им се препорачува да го прават тоа двапати на ден и по една недела ќе почувствувате значително подобрување кога станува збор за тироидната жлезда.

Зрелите плодови најпрво треба да се испечат на температура од 180 степени околу 20 минути, без да загорат, а потоа да се излупат и да се сомелат во блендер. Кога го подготвувате кафето од желади, правете го исто како и обичното кафе.

Ставете ја водата да зоврие, додајте лажичка мелени желади, па варете уште неколку минути додека кафето почне да се дига во ѓезвето. Може да додадете малку шеќер или млеко во пијалакот, но најдобро е да го пиете без засладувачи.

Ова е рецептот на жена која го сподели своето искуство и успешно го подобри своето здравје, особено состојбата на тироидната жлезда, анемијата и бол-ка во кос-ките од која стра-дала со години.

Се верува дека кафето од желад ја подобрува кр-вната слика, лекува анемија (желадите се одличен извор на железо), но исто така ја намалува бол-ката во коските и зглобовите, особено кај жени постари од 40 години. Пијте го наместо вообичаеното утринско кафе.

Исто така, помага при проблеми со мен-струацијата, го регулира варењето на храната, помага во лекување на внатрешни и надворешни хемороиди, го стабилизира кр-вниот притисок и го намалува нивото на холестерол и триглицериди.

Науката веќе докажа дека желадите содржат многу активни супстанции кои не се користат доволно во фармацевтската индустрија, а најважни од нив се огромните количини на железо, бакар, фосфор и калиум.