Home Здравје ЕФИКАСЕН ПРИРОДЕН ЛЕК ЗА КОЛЕНО: Се користи 10 дена, двапати дневно

ЕФИКАСЕН ПРИРОДЕН ЛЕК ЗА КОЛЕНО: Се користи 10 дена, двапати дневно

7
0

Б олката во коленото може да настане порада најразлични причини. Mоже да потекнува директно од зглобот или од околните тетиви и мускули. Може да биде најизразена за време на движење, но кај некои б олести се јавува при мирување.

Кај повеќето па-циенти б олката во коленото се јавува при движење односно кога се става притисок на б олната нога. Б олката која се јавува при мирување е сериозен симптом и потребно е веднаш да се посети лекар при каква било непријатност.
Б олката може да биде пропратена со оток на зглобот, а при деге-неративни заболувања на коленото се јавуваат и крепитации (крцкање) при одење. Останати симптоми кои ја придружуваат б олката во коленото се топлина и црвенило.

Ќе ви претставиме три природни лекови за б олка во колено. Првите два се лековити облоги кои треба да се ставаат наизменично во текот на десет на дена, е третиот лек е многу здрава смеса која треба да се јаде додека трае лекувањерто. Овие рецепти може да се употребат и за други зглобови во телото.
I Рецепт: За 10 дена поминуваат б олките во коленото, лекот вистински помага и нема друг лек сличен на овој. Со конcyмирање на оваа моќна мешавина, б олките во коленото брзо поминуваат.
Потребни ви се само 3 состојки кои веројатно веќе ги имате дома. Состојките се достапни и секој може да си го направи овој лек за зглобови. За 10 дена резултатите се видливи. Оваа домашна облога брзо и ефикасно ги ублажува воспалителните процеси и делува аналгетски.
Потребни состојки: 2 – 3 чешниња лук, сок од еден лимон, малку маслиново масло. Постапка: Испасирајте ги чешњињата лук да добиете паста, а потоа го сокот од лимон. Убаво соединете ја смесата и употребете ја како облога како што е подолу објаснето. А, доколку ви преостане од лекот искористете го наредниот ден. Лекот е потребно да се чува во фрижидер.
Добиената смеса ставете ја на газа и нанесете ја на б олното место (на пример, колено) кое претходно ќе го премачкате со маслиново масло. Оставете лекот да делува половина час, а потоа измијте го коленото. За максимална ефикасност, облогата нанесувајте ја двапати дневно во период од 10 дена.
II Рецепт: Лековита облога од камилица од која зглобовите брзо заздравуваат. Камилицата има антивоспалително дејство и помага во лекување на б олните зглобови при состојби на ревма и артритис. Направете го овој лек кој нема да ве чини ни пет пари, а од резултатите ќе бидете воодушевени.
Потребни состојки: 4 филтер ќесички чај од камилица, 250 мл врела зовриена вода.. Постапка: Во чаша ставете ги ќесичките чај од камилица, а потоа прелијте со претходно зовриената вода. Поклопете го чајот и оставете да отстои 20 минути. Потоа, повеќеслојна газа натопете во чајот и поставете како облога на зафатеното место. Менувајте ја газата по потреба.
III Рецепт: Лек за колено и други б олни зглобови, го регенерира оште-теното ткиво и ја враќа еластичноста. Потребни состојки: 2 лажици желатин, 3 лажици суво грозје, 4 лажици сусам, 8 лажици ленено семе, 40 г непечени семки од тиква, 200 г органски мед.
Подготовка: Додајте ги сите состојки во блендер и блендирајте додека да добиете хомогена смеса. Конcyмирајте по една лажица, трипати на ден, пред оброците, на тој начин што мешавината од семиња ќе ја измешате во млака вода или јогурт.
За неколку седмици ќе ги почувствувате резултатите. Кос-ките и зглобовите ќе ви бидат посилни од кога било, но и ќе се зајакне вашиот имунитет, а метаболизмот ќе се нормализира.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here