Лек за хемороиди од компири, толку е ефикасен што се повлекуваат за неколку дена. Хемороидите сè повеќе претставуваат проблем кај голем број на луѓе, без оглед на полот или животната возраст.

Сепак, почесто се појавуваат кај лица над 30 години, но оваа болест веќе не ги избира своите ж ртви. И мажите и жените стра.даат од непријатни симптоми предизвикани од хемороиди, без разлика дали станува збор за внатрешни или надворешни хемороиди.

Експертите велат дека станува збор за современа болест и дека хемороидите се појавуваат поради недостаток на физичка активност, неправилна исхрана, но б олеста може да се појави и поради генетската предиспозиција.

Покрај горенаведените фактори, хемороиди може да се појават и за време на бременоста бидејќи се зголемува притисокот врз вените во областа на р ектумот кај бремената жена.

Често кога се појавуваат хемороиди, п ациентот може да забележи кр-вавење, а чувствува помалку или повеќе б олка, отоци во пределот на р ектумот и чешање проследено со непријатно чувство.

Поблаг степен на б олеста, од прв и втор степен, можат да се лекуваат дома со природни лекови. Оваа облога од компир против хемороиди се покажала како многу ефикасен лек кој ги лекува хемороидите за неколку дена, а б олката престанува после првото нанесување на облогата.

Ако имате надворешни хемороиди, земете еден среден или голем компир, излупете го, ситно исечкајте го или изрендајте го и натопете го во маслиново масло. Земете колку што можете со прстите и ставете ги компирите на чиста газа.

Направете ја газата од компир како чепче/облога и ставете ја на б оллната зона или внатрешно – за внатрешни хемороиди. Оставете да делува преку ноќ, а компирот ќе ја извлечат б олката и другите непријатни симптоми.

II РЕЦЕПТ: Компири за хемороиди. Исечете ги компирите како што е опишано погоре во текстот. Ставете ги во замрзнувач. Потоа земете едно парче замрзнат компир и постапете исто како што е опишано претходно.

Замрзнатите компири користете ги 4 дена. Првиот пат ставете ги директно во времетраење од 30 секунди, а секој нареден пат зголемувајте за уште по 30 секунди. Многумина сведочат дека на овој начин ги отстраниле хемороидите за 7-10 дневна терапија.

Еве го рецептот за популарниот Ч УДО МЕВЛЕМ кој лекува хемороиди, женски болести, синуси, ангинa и бронхитис

СОВЕТ: Восокот мора да бида природен, пчелин. За надворешна употреба може да се користи било какво масло. За внатрешна е најдобро маслиново искомбинирано со малку кокосово масло. Ова е древен р уски рецепт кој лекува многу болести.

Потребни состојки: 400 мл ладно цедено масло, по можност маслиново (јас ставив околу 50 г кокосово масло кое дава одличен мирис или некои ставаат кантарионово масло), 1 јајце по можност домашно, органско, 60 г пчелин восок.

Постапка: Сварете го јајцето, одвојте ја жолчката и здробете ја ситно. Ставете го  маслото во тенџере заедно со восокот. Вклучете на тивок оган. Кога восокот ќе се растопи додајте ја жолчката.

Малку по малку, трошка по трошка се додава издробената жолчка. Маслото треба да потпукнува, иако лично не ја загревав на толкава температура, туку на тивко за да не ги изгубам хранливите својства на маслото.

Ако започне да пени, тргнете од оган, па повторно вратете додека да ја измешате целата жолчка. Потоа процедете низ цедалка и складирајте во тегла. Добро би било да промешате неколку пати додека не се стегнал кремот за да не падне восокот на дното. Маста е многу ефикасна и лековита. /