Оваа чу-дотворна комбинација помага во лекување на многу болести. Комбинацијата од мед, лук, ореви и јаболкова киселина ќе ви го подобри имунитетот само по неколку дена. Оваа мешавина е вистински дар од Бога. Веднаш подгответе ја и нема да зажалите.
Овој еликсир помага при заболувања на грлото, неправилно варење на храната, слаба циркулација и бавен метаболизам. Исто така се препорачува за болести на срцето, бубрезите и кр-вните садови. Доколку сакате да се ослободите од вишокот килограми, овој препарат и за овој проблем може да ви помогне.
Мешавина од мед и јаболков оцет за срцевоболни

Неодамна, американските истражувачи пишувале за чудесното влијание на јаболковата киселина врз физичката и менталната состојба на организмот. Се користи долго време во лекувањето, а се добива од јаболка што се оставаат да ферментираат во дрвени буриња, бидејќи дрвото ја подобрува природната ферментација.
Оптималната доза на јаболков оцет што треба да се земе во текот на денот е:
Раствор од две лажици оцет во 200 мл млака, претходно зовриена вода и две лажици мед. Земете два до трипати на ден пред јадење (секако, доколку немате чувствителен стомак).
Овој еликсир помага при заболувања на грлото, неправилно варење, слаба циркулација и бавен метаболизам. Исто така се препорачува за болести на срцето, бубрезите и кр-вните садови. Според некои извори, решението се покажало добро во третманот на ноќна енуреза кај деца.
Докажано е и дека вкусниот сок добиен на овој начин го намалува кр-вниот притисок и дека е одличен сојузник во одржувањето на витката фигура. Исто така се препорачува против алергија од полен со земање пред појадок и пред спиење. Одамна е познато дека медот е најдобриот седатив со кој се зајакнува сонот.
Доколку ве мачи несоница и лош сон, потребно е да земете една лажичка мед пред спиење. Но, ако во текот на вечерта не заспиете и медот не ви помогне да имате добар сон, народната медицина го препорачува следниот рецепт:
Во мала чаша додајте три лажици јаболков оцет и една лажичка мед. Половина час после тоа сонот „ќе ви затропа на врата.” Во случај на поголема вознемиреност или сериозна несоница, потребно е да се земат уште две лажички од оваа мешавина. Повторете ја постапката во случај на будење во текот на ноќта.
Мед и ореви

Оревот е растение чии делови од плодот, до листото и коренот имаат голем број биолошки својства кои ако се исползуваат на правилен начин, можат да бидат исклучително корисни. Тој е уникатен претставник на растителниот свет. Одамна е познат во многу земји низ светот како одличен лек.
И само во комбинација со мед, јатката од оревот е исклучителен природен лек чии лековити својства не можат да се споредат ниту со најмоќните фармаколошки препарати, бидејќи нивната комбинација ги обезбедува сите потребни витамини, минерали, протеини, масти и јаглехидрати кои му се потребни на нашето тело.
Лек за анемија од мед и мелени ореви

Подгответе мешавина од половина кг мед, половина кг мелени ореви и сок од еден лимон. Измешајте ги добро сите состојки и консумирајте по 1 супена лажица на секои три до четири часа. Смесата е многу ефикасна за оние кои патат од анемија и чувствуваат хроничен замор.
За третман на хипертензија

Треба да земате 100 г ореви и 100 г мед секој ден, најмалку 45 дена по ред. Медот и оревите се исто така многу ефикасни при исхемично срцево заболување. Лажица мед со три или четири ореви не само што е извонреден деликатес, туку и лек против главоболки, несоница и склероза. Истата доза е доволна да ве заштити од зголемено УВ зрачење, тврди славниот американски лекар д-р Гејл.

Лекување на чир на желудник

Поминува брзо и ефикасно ако земете пет до шест лажички на ден млеко од орев половина час пред оброк, кое ќе го подготвите на следниов начин: истурете 20 г мелени ореви со 100 г топла зовриена вода, добро протресете, процедете и додајте две лажици мед. Кон-сумирајте секој ден и резултатите ќе ги забележите после 20 дена.

Мед со лук за враќање на силата

Следниот рецепт ја враќа силата на организмот и е многу добар против астма и отежнато дишење. Измешајте 1 кг мед, сок од десет лимони и сок од десет главици лук. Оставете го да отстои една недела во затворена тегла. Кон-сумирајте четири лажички еднаш на ден, оставајќи го сокот нежно да тече низ грлото. Треба да се пие редовно во период од два месеци за да се постигне посакуваниот ефект.

Против грип, многу познат народен лек направен од мед и лук

Исчистениот лук изгмечете го (направете каша) и измешајте го со мед од липа (по можност) во сооднос 1:1. Кон-сумирајте по една супена лажица растворена во млака вода пред спиење.