Лек направен од овие намирници ги чисти белите дробови од отрови за 72 часа (РЕЦЕПТ)

Лекот направен од овие намирници има способност брзо да ги ги чисти белодробните крила, па дури и доколку сте пушач повеќе од пет години. Некои го нарекуваат вистински спасител за белите дробови.

Доколку сте пушач сигурно веќе ви е здодеано да ги слушате препораките дека најдобро за вашето здравје е да ги оставите цигарите. Иако ги знаете штетните ефекти кои пушењето ги предизвикува, сепак не сакате да ја промените таа лоша навика.

Сепак, и ние ве советуваме дека треба да се свртите кон здравите навики, бидејќи отровите ви го разоруваат организмот и ве прават уште позависни.

Сè се може со упорност, но вие веќе тоа сигурно го знаете. Хранете се поздраво, бидете физички активни и спроведувајте ги активностите кои најмногу ги сакате. Со малку труд ќе успеете и ќе се ослободите од зависноста.

Во прочистувањето на вашиот организам може многу да ви помогне и следниот домашен лек, со кој и полесно ќе го оставите пушењето. Овој лек има антиканцерен ефект и го зајакнува организмот и имунитетот. Пробајте го.

Потребни состојки:

400 г лук
400 г мед
малку ѓумбиров корен (3-4 см)
2 лажици куркума
1 литар вода

постапка:

Ставете ја водата да зоврие, а потоа додадете ги ситно исечканите (или изрендани) ѓумбир и лук. Тргнете го садот од оган и оставете да излади.

Потоа додадете мед, лимон и куркума, па добро промешајте. Не треба да с епроцедува.

Употреба: двапати дневно, по 2 лажици наутро на празен стома и две лажици пред вечера.

Се чува во стаклена тегла во фрижидер. Треба да се консумира барем две седмици континуирано, но веднаш за неколку дена ќе почувствувате подобрување.

Претходна статијаФарбање јајца: Како да направите мозаик јајца
Следна статијаЕфикасно и практично одгледување на краставици во буре: Одлична идеја за градинарство