Лек кој ги чисти к p внитe садови, ја зголемува нивната еластичност и тонус, го намалува притисокот и после мозочниот y дap. Овој лек е толку с илен што веднаш делува, а искуствата велат дека е еден од подобрите.

Зрелите борови шишарки се богати со флавоноиди, липиди, витамини, линолеинска и олеинска киселина. На крајот од летото соберете полна торба од борови шишарки, наполнете ја теглата до врв со нив и прелијте со р акија.

Оставете ја смесата најмалку два дена да отстои на темно и суво место. По изминатото време, процедете ја тинктурата и додајте една лажичка јаболков оцет. Оваа тинктура се пие на многу едноставен нaчин:

Една лажичка од оваа тинктура заедно со една лажичка мед додајте ги во чаша топол чај. Чајот збогатен со овој додаток се пие пред спиење. Доколку пиете некоја терапија, кон.султирајте се со вашиот лекар пред започнување на терапијата.

Оваа тинктура има рок на траење до 6 месеци, а терапијата се зема до подобрување на здравствената состојба.

II РЕЦЕПТ ЗА СИРУП ОД ШИШАРКИ

Потребни состојки: 1,7 кг млади шишарки, 1 кг шеќер, 100-200 мл лозова ракија.

Постапка: Сите состојки се ставаат во голема стаклена тегла, да отстои на сонце 40 дена. Потоа се процедува. Лекот е толку силен и вкусен, а многу едноставно се приготвува.

Рецепт на читателка: 170 мали шишарки се ставаат во тегла, се дополнува со 1 кг шеќер и 1 литар р акија, најдобро лозова, но може и сливова, крушова или јаболкова. Се остава на сонце да отстои со повремено протресување. Јас вака го оставам до есен и потоа го процедувам во стаклени шишиња.

Има многу добар вкус, густо е како сируп и испробано добар и спремен за зимските денови. Може да се прави и за деца, па за нив наместо ракија и шеќер ставам мед од глуварче. Постапката и натаму е иста.

РЕЦЕПТ ОД ЧИТАТЕЛКА-МЕД СО ШИШАРКИ ЗА ЈАКНЕЊЕ НА ИМУНИТЕТОТ

За зима секогаш оставам една тегла лековит мед од шишарки кој сама го правам. Во шума собирам млади зелени шишарки, ги преливам со вода да бидат прекриени, а потоа ги варам 20 минути во затворен сад.

Потоа треба да отстојат 24 часа. Следниот ден се додава шеќер во сооднос 1:1 и се вари како обичен џем. Трипати дневно се зема по едно лажиче мед за јакнење на имунитетот, при било кој облик на настинка, ангина, грип и б олести на ди-шните патишта.

III РЕЦЕПТ: Сируп од борови иглички 

Најдобро е да ги собирате на место што не е зага-дено, на планина или рид каде што нема многу зага-дувачи. Боровите иглички се берат исклучиво кога времето надвор е сончево.

За подготовка на овој сируп, може да комбинирате и светлозелени иглички од ела или смрека за уште посилен ефект на сирупот. Важно е да знаете дека не треба да се користат кои било иглички од зимзелените дрва, затоа што некои од нив се от-ровни како тисата.

Боровите иглички ќе ги познаете според карактеристичната боја и должина. Долги се 5 – 6 цм. Потребен ви е еден сад борови иглички. Овој сируп нема конкретна количина на состојките, така што во зависност колку борови иглички сте собрале, толку ќе ви излезе и суруп.

Подготовка: Боровите иглички ставете ги во сад со вода и оставете да отстојат некое време додека да омекнат малку. Наредете ги на крпа да се потсушат, а потоа во тегла додајте еден ред борови иглички, па еден ред шеќер и продолжете ја истата постапка додека да ја наполните целата тегла.

Последниот ред треба да завршува со шеќер. Потоа теглата добро затворете ја и ставете ја да отстои на сонце 40 дена пред да почнете со кон-сумирање на сирупот. Најдобро е боровите иглички да ги берете во овој период на сончев ден.

По изминатото време, процедете го сирупот низ газа и кон-сумирајте 2-3 лажици на ден пред оброците за зајакнување на имунитетот и лекување на хро-ничната кашлица. Доколку избегнувате шеќер, може да го замените со мед. Деталите од целата постапка погледнете ви во видеото ОВДЕ.