Потребни состојки:

350-400 г брашно

10 г свеж квасец

500 мл млеко +-

125 г путер

1 жолчка

За премачкување и поросување:

1 белка, кристал шеќер

Постапка:

Разматете го квасецот во шолја топло млеко, додадете 1 лажиче шеќер и брашно. Поклопете и оставете на топло место да се удвои.

Пенесто изматете го путерот со жолчката, додадете брашно и приготвениот квасец, па замесете тесто. Ако е потребно, додадете уште брашно.

Тестото покријте го и оставете во фрижидер да одмори преку ноќ. Следниот ден искујате кора со дебелина од 0,5 см, па сечете ленти. Премачкајте ја целата површина со изматена белка и наросете шеќер кристал. Стапчињата редете ги во плех обложен со хартија за печење.

Можете и некое стапчи да го усучите или да го свиткате како полжав, по желба.

Печете на 180 степени околу 20-тина минути.

Уживанција!