Иако повеќето луѓе овој период не се грижат многу за килограмите, сепак има и такви кои сакаат да бидат здрави и во форма. За да го постигнат тоа, тие водат сметка за исхраната, вежбаат и што ли не, а не се свесни дека некои обични намирници кои сите ги имаме дома – го забрзуваат согорувањето на мастите и го помагаат слабеењето.

На пример, кафето – ако во овој напиток додадеме неколку состојки, таа се претвора во супернапиток кој делува како препарат за согорување на масти. Еве што треба да направите.

Потребни состојки:

1-2 мали лажички мед

1 лажица цимет

1 лажица кокосово масло

Постапка:

Додадете ги овие состојки во кафето секој ден, а за најдобри резултати пијте двапати дневно. Ова е совршен рецепт за согорување на масти и забрзување на метаболизмот. А еве зошто:

МЕД

Медот е природен засладувач со низок гликемиски индекс и тој ја зголемува потрошувачката на енергија во телото. Ако сакате слатко кафе, додадете 2 лажички мед наместо шеќер и со тоа ќе направите нешто корисно за своето здравје.

ЦИМЕТ

Циметот спасува животи, а се користи уште од античко време. Тој е одличен лек за пациенти кои боледуваат од шеќерна болест, бидејќи го намалува нивото на шеќер во крвта и го забрзува метаболизмот. На тој начин ги согорува мастите и ги намалува наслагите од стомакот, со што вас ве прави витки и здрави.

КОКОСОВО МАСЛО

Кокосовото масло не е добро само за надворешна употреба, туку и за внатрешни органи. Ја подобрува нивната работа и го забрзува метаболизмот на телото. Кога организмот го согорува кокосовото масло, се ослободува топлина и се редуцираат мастите.