Лажна пита со зеље, се прави многу брзо од само 4 состојки

Ова е одлична пита со просо, спанаќ/блитва, праз и јајца. Ако досега не се го вклучиле просото во вашата исхрана, време да започнете, многу е здраво.

Рецептот навистина заслужува да се повтори.

Потребни состојки:

150 г просо
1 китка блитва или две раце спанаќ
1 страк праз
3 јајца
сол по вкус
2-3 лажици масло
сусам, ленено семе и други семки по желба за наросување

Постапка:

Loading...

Просото добро измијте го и сварете го во вода во однос 1:3. Блитвата или спанаќот добро измијте ги и ситно исечкајте ги. Не треба да се варат.

Празот исчистете го, па и него ситно исечкајте го. Не треба да се пржи претходно.

Јајцата изматете ги со виљушка, па додадете го просото. Убаво промешајте, па додадете го исечканото зелје и праз. Уште еднаш промешајте да се изедначи, посолете и зачинете по вкус.

Во смесата додадете и 2-3 лажици масло, па излејте ја плех со средна големина обложен со хартија за печење. Одозгора наросете со сусам и ленено семе или семки по ваша желба.

Ставете да се пече на 200 степени околу 25 минути или во зависност од вашата рерна.

Loading...