Крцкави обланди за 10 минути со нов фил – Колач кој постојано ќе го правите, нема валкање на садови

Толку се добри што нема да можете да им одолеете. На некои им паѓа шеќерот, некои се нервозни, па мораат, а некои едноставно ги сакаат.

Како и да е вашиот “изговор”, рецептот за обланди со кекси и нутела, сигурно ќе го засакате. Верувајте ни дека навистина е така, бидејќи ова е се едни од највкусните колачиња кои сме ги пробале.

Loading...

Постапката за приготвување е многу лесна, не се валкаат садови, а потребни ви се само 10 минути од вашето време.

Потребни состојки:

1 пакување обланди
200 г нутела
300 мл млеко
200 г шеќер
200 г путер или маргарин
160 г брашно
150 г кршени бисквити

Постапка:

1.Во поголем сад ставете млеко, шеќер, брашно и нутела. Сето тоа убаво промешајте го загревајќи го на рингла, внимавајќи да не останат грутчиња.

2.Во топлата смеса додадете го путерот, па промешајте и тој да се растопи и соедини.

3.Варете околу 4 минути, додадете ги кексите и убаво промешајте за да се изедначи.

4.Еден по еден лист филувајте ги обландите, па оставете на собна температура или ставете ги во фрижидер за да се стегнат.

5.Потоа сечете ги и послужете ги со шлаг, сладолед, овошје или по желба. Деталите од постапката можете да ги погледнете во видеото:

Loading...