„КОМАРЦИТЕ НЕ МИ МОЖАТ НИШТО: Кога ќе испрскам 2,5 месеци не ми се приближуваат“

Мери ужива во прошетките на отворено, но, како што вели таа, делува како магнет за комарците кои и ги уништуваат најпријатните моменти. Овојпат Мери за читателите на НМД сподели што користи таа и што и помогнало да се ocлободи од овие досадни штeтници.
„Градинарството е мојата омилена забава, бидејќи уживам да го поминувам времето во дворот. Сепак, ништо повеќе не го расипува тоа уживање од тоа да бидеш каснат од комарец. И тоа не од еден и не само еднаш.

НМД.мк
Затоа одлучив по секоја цена да изнајдам решение и да се ослободам од нив, барем во мојот двор и мојата градина. Бидејќи се залагам за здрава околина, тоа мораше да биде некое природно решение кое не ја загрозува околината, растенијата и што е најважно, пчелите.
Еден пријател кој се занимава со органско производство, неодамна го сподели со мене овој прекрасен лек против комарци. Овој раствор кој ќе ви го откријам нежно мириса на нане и со него може да се испрска дворот за да се одврата летачките штетници.
Спрејот многу едноставно се приготвува, а пред секое прскање треба добро да се протресе шишето. Покрај трите основно состојки од кои се приготвува овој спреј, може да додавате по неколку капки и од некои есенцијална масла кои не ги сакаат комарците.
Според моето искуство, едно прскање има дејство од времетраење од околу два ипол месеци, а потоа треба да се повтори. Мојот пријател не се сеќава каде го открил ова решение, но среќна сум што го сподели со мене, а јас сум среќна што можам да го споделам со вас овој ефикасен органски лек против комарци.
Ова природно решение за одвраќање на комарците навистина добро функционира, особено кај мене и кај сите што го испробаа, а се надевам дека ќе функционира и кај вас. Еве како се приготвува спрејот против комарци за двор:
ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 мл течност за плакнење на устата со вкус на мента/нане, 350 мл какво било пиво (може и најевтиното) и 700 г епсом сол (Горчлива или Епсом сол е магнезиум сулфат и може да се купи речиси во секоја аптека, а меѓу другото е позната како одличен прихранувач на почва која е сиромашна со магнезиум).
ПОСТАПКА: сите состојки едноставно измешајте ги во шише со распрскувач и добро протресете. Горчливата сол потешко се раствора, па можеби ќе биде потребно време додека убаво да се раствори.
УПОТРЕБА: Испрскајте го дворот, тревата и стазите каде се движите. Ова решение нема да му наштети на вашиот двор. Всушност, некои градинари велат дека Епсом солта и помага на тревата да стане позелена.
Сепак, јас одбегнувам да ги прскам цвеќињата, бидејќи овој репелент е безопасен за пчелите, сепак тие најверојатно ќе го одбегнуваат мирисот од течноста за уста. Откако убаво ќе испрскате, ова средство има дејство на траење од два ипол месеци.

Претходна статија„Колку се побогати, толку им е повалкано дома“, раскажа Јасна која работи како домашна помошничка
Следна статијаАко имате овес и 2 банани, направете го овој вкусен колач без шеќер и без брашно