Потребни состојки:

200 г шеќер

2 лажици масло

3 белки

2 јајца

60 г брашно

200 г ситно сечкани ореви

1 исцеден портокал

Прстофат сол

1 лажичка цимет

За прелив:

150 г шеќер

1 лажица мед

100 мл сок од портокал

1 лажица сок од лимон

Прстофат цимет

Постапка:

Изматете јајца и белки со шеќер па постепено додавајте ги преостанатите состојки. Сето соединете го и прелијте во калап за печење. Печете 30-35 минути на 170°.

Преливот пригответе го така што ќе загреете се’ на рингла додека шеќерот не се растопи. Додека е уште врел прелијте го колачот, па изладете и послужете.

*За поголема количина зголемете ги состојките во правилен однос.