Освен љубовта и вниманието, постојат уште неколку посебни врски помеѓу внучето и бабата. Ако сте имале доволно среќа да пораснете со вашата баба, вашите спомени од детството веројатно се исполнети со прекрасни, емотивни асоцијации за безбедност и уживање.

Со сета почит кон мајката на нашиот татко, дали некогаш ви се случило да постои (биолошка) разлика помеѓу бабата од страна на мајката и таткото? Научниците веруваат дека врската помеѓу бабата и внучето е различна во однос на двете баби, но љубовта кон внучето е секогаш неизмерна.

Неспорната генетика

Гените практично претставуваат наследни единици составени од ДНК. Генетичарите велат дека внуците во просек делат 25% од ДНК со своите баби и дедовци. Наследуваме гени и од двете баби, но најчесто од бабите од страната на мајката, тврдат експертите, бидејќи нивните гени имаат помоќно влијание врз потомството на децата.

Научниците веруваат дека ова се должи на „врската со Х-хромозомот.“ Имено, бабата по мајка пренесува 25% од Х-хромозомот на децата и на внуците, додека бабата по татко пренесува еден само Х-хромозом на внуците и не постои трансфер на хромозомот кај мажите.

Што е важно во односот меѓу внуците и родителите на таткото?

Жените се поблиску до својата мајка при раѓањето на детето и бабите во овој момент се поврзуваат со нивното внуче уште на почетокот, при самиот чин на раѓањето, сметаат научниците.

Во многу семејства, мајката на мајката е таа која носи поголема одговорност за децата и поминува најмногу време со нив, инвестира во нив и повеќе се грижи за воспитанието и образованието на внуците.

Едно истражување покажа дека од сите четворица родители на нашите родители, ние сме најврзаните баби и дедовци, бидејќи гените „прескокнуваат“ една генерација по мајка и татко, па можеби затоа многумина подобро се сложуваат со бабите и дедовците отколку со родителите.

Најдобрите спомени се поврзани со нашите баби: летни одмори, вкусни пити, палачинки, мирис на љубов и мила личност која е секогаш тука за нас.. Приказни пред спиење, будење со мирис на чај и џем, безгранична смеа и играње..

Изненадувачки, повеќето од нас повеќе личат на своите баби отколку на своите родители. Според научниците, бабата по мајка е таа што има најголемо влијание врз животот на детето. Таа е таа која го учи детето на основите на животот, правилата и му ја дава сета љубов и грижа. Врската помеѓу бабата и внучето е најсилна и најдлабока.

И се покажа дека е формирано на генетско ниво. Одамна не е тајна дека нашите деца позајмуваат генетски материјал од своите баби. Затоа често ја забележуваме сличноста помеѓу нашите деца и роднините.

Сепак, родителите мора да ја разберат големата улога што ја играат најблиските роднини во судбината и карактерот на нивното дете. Според експертите, дури и чувствата што ги доживеала бабата за време на бременоста може да влијаат на развојот на нејзините внуци.

Запомнете дека блиската врска е сложена и меѓусебно поврзана. Ова значи дека нашите емоции, однесувања, добри и лоши навики можат да се пренесат заедно со гените на нашите деца и внуци.

Затоа, потребно е да внимавате на вашето здравје и психолошка состојба. Кога си нанесуваме ште-та на себе, свесно и намерно им ште-тиме на идните генерации.

Прочитајте и ова: На денот на мојата венчавка, баба ми ми го рече ова, и јас и благодарам: За 30 години брак, немав никакви проблеми, ниту со сопругот ниту со моите деца. Сопругот е прекрасен, а децата се образовани и успешни

Ако вашиот семеен живот пу-ка по рабовите, децата не слушаат, време е да се свртиме кон мудриот совет на нашите баби и дедовци.

Ова се упатствата што ми ги даде баба ми пред венчавката, пред 30 години. Како што покажа времето, тие ми помогнаа да ги пребродам сите брачни кризи, да избегнам деструк-тивни кон-фликтни ситуации, да одржувам љубов со партнерот и да воспитам прекрасни деца.

Советите на баба ми:

Не се карајте со сопругот пред децата. Во спротивно повеќе нема да ве почитуваат и двајцата ќе го изгубите авторитетот. Резултатот е непочитување и непослушност кон децата.

Мажите се повеќе подготвени да помогнат отколку да следат наредби. Само направете го тоа на убав начин за да го натерате вашиот сопруг да сака да прави што сакате. Обратете му се на убав начин и често фалете го за работата која ја направил, а за возврат и тој ќе увиди сè што правите за семејството и ќе биде бескрајно благодарен.

Најголемата вредност е семејниот мир. Чувајте го, бидете во можност прво да простите и да зборувате. Не чистете ако сте лошо расположени. Ако не сте во мир со себе, само ќе создадете уште поголем хаос.

Немојте да бидете мрзливи и потрудете се да учите нови работи. Само образована мајка може да има паметни и добро воспитани деца. Не бидете љубоморни, за да не го уни-штите семејството.

Ако сопругот ја сака и почитува својата сопруга, тогаш тој никогаш нема да ја изне-вери. Почитувањето е главната работа во семејството. Ако има почит, ќе има љубов која трае вечно.

Еден од најлесните начини на кој можете да го направите ова во брак е „да одите сами со себе“. Направете го она што ве прави среќни и исполнети.

Рори Рај, терапевт и експерт за односи, го опиша сопственото искуство за спасување на брак. Таа вели дека нејзината одлука да ги стави своите потреби на прво место, наместо постојано да ги задоволува потребите на нејзиниот партнер и да очекува тој да се промени, и‘ го направил животот посреќен. Но, не само што таа станала посреќна, туку и нејзиниот сопруг.

Еве ја нејзината исповед:

Кога се омажив пред повеќе од 20 години, мислев дека никогаш нема да морам да се грижам дали мојот човек повторно ќе се оддалечи од мене. А сепак, се случи незамисливото: нашето првично блаженство по венчавката беше заменето со толкаво растојание еден од друг, што стигнав до точката кога се чувствував како да живеам со странец.

Пробав сè за да го спасам бракот, вклучително и постојани разговори со сопругот за тоа. Бев истоштена од обидот да го сменам се додека не успеав да направам важно откритие што на крајот го смени мојот живот – единствениот начин да го сменам и да го спасам бракот беше да се сменам самата себе.

Откако почнав да правам мали промени во себе, фокусирајќи се на најважната личност – мене, исто така, започнав да го спасувам бракот и сега сме повеќе поврзани и посилни од кога и да било порано. Ако јас успеав, можеш и ти, еве како:

Радувајте се

Кога се правите самите себе среќни, се случува една неверојатна работа – го правиш и партнерот среќен, затоа што ако жената е среќна, нејзиниот маж е исто така среќен. Еден од најлесните начини на кој можете да го направите ова во брак е „да одите сами со себе“. Направете го она што ве прави среќни и исполнети.

На пример, ако сакате вашиот сопруг да ве направи посреќен со мали подароци, почастете се со нешто што навистина го сакате. Не мора да биде скапо, важно е да ве направи среќни. Тоа исто така може да значи одземање еден час јога секој ден.

Откако вашиот маж ќе види дека не се откажувате од вашите желби поради него, тој ќе се сети на прекрасната жена во која се вљубил и што ја прави таа жена единствена. Промена на вибрациите како онаа во вас всушност може да ја разгори страста кај вашиот партнер и спасувањето на бракот.

Вреди да се повтори: Добриот човек сака да ја прави својата сопруга среќна и да покажува. Му се допаѓа чувството кога ќе му дадете до знаење дека се чувствувате добро.

Поради овие емоции, тој се чувствува како вистински маж и тоа го прави среќен. Затоа, ако сакате да го зачувате бракот, престанете да се исцрпувате обидувајќи се да го промените, и наместо тоа, фокусирајте се на тоа да бидете најпрво среќни, пренесува Have The Relationship You Want. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска