Потребни состојки:

5 јајца

10 лажици шеќер

10 лажици гриз

1 литар млеко

2 кесички ванилин шеќер

ПОСТАПКА:

1.Одвојте ги белките од жолчките, па белките изматете ги во цврст снег. Додадете шеќер, па матете уште малку.

Додадете жолчки и гриз, па полека матете со миксер на најслаба брзина. Кој сака, може да додадете и малку рендана лимонова кора.

2.Плехот подмачкајте го и поросете го со гриз па излејте ја смесата и печете на 200 степени 20 минути. Кохот е печен кога ќе зарумени и започне да се одвојува од ивиците на плехот.

3.Додека се пече кохот, сварете го млекото со ванилин шеќер. Ако сакате кохот да биде посочен, користете 1 ½ литар млеко и додадете уште 3 лажици шеќер.

4.Печениот кох со лажица полевајте го со топло млеко (не го истурајте целото млеко одеднаш!). Послужете кога ќе излади и кога ќе се впие целото млеко.