Згрутчувањето на к рвта и создавањето на тромби може да биде крајно опаc-но. Движејќи се низ кр-вотокот овие згрутчувања може да се заглават кај срцето, мозокот и другите орга-ни. Притоа доаѓа до прекин на кр-воснабдувањето и овој дел не може да се „нахрани“ со кислород, и тогаш настанува проблемот.
Кога згрутчувањето на кр-вта ги затнува артериите, мозокот, срцето и белите дробови престануваат да примаат кислород и се јавува срцев или мозочен у дар. Иако повеќето случаи може да се спречат, згрутчувањето на кр-вта (тромб) е сериозен здравствен проблем што го имаат стотици илјади луѓе секоја година.
Овие симптоми се знак дека е време да се јавите на лекар: Кога се формира тромб во рацете и нозете, длабоко под кожата, се нарекува длабока венска тромбоза. Ова е опа-сна состојба бидејќи згрутчувањето може да патува од срцето до белите дробови. Тромбозата на длабоки вени може да се појави ако не сте се движеле долго време.
Внимавајте на овие симптоми: ОТОК. Отокот може да се појави на истото место каде што се развило згрутчувањето или на целата нога или рака. Б олка. Како што состојбата се влошува, ќе чувствувате повеќе б олка. Чувството може да варира од досадна б олка до интензивна б олка.
Т ешко д ишење. Овој симптом може да укажува дека тромбот се придвижил од раката или ногата кон белите дробови. Исто така, може да се појави силна кашлица, па дури и искашлување на к рв.

Г рчеви во потколеницата. Ова чувство се јавува ако има згрутчување на кр-вта во ногата. Доколку згрутчувањето е во близина на срцето се јавуваат следните симптоми: ос-тра б олка во раката и гра-дите, потење, теш-котии при д ишењето.
Теш-котиите при д ишењето и потење се јавуваат и кога ќе се најде тромб во близина на белите дробови, што се нарекува белодробна емболија. Внимавајте и на следните симптоми: вртоглавица, слабост, често чувство на замор..

Во продолжение прочитајте некои народни лекови за превенција и лекување на тромбозата. Потребни состојки: 500 г домашен ливадски мед, 5 главици лук, 2 лажици цејлонски цимет.
Подготовка: Изгмечете го лукот и измешајте го со медот и циметот. Соединете ги сите состојки и оставете лекот да отстои на собна температура 24 часа пред да започнете со користење. Употреба: земете една лажичка од смесата растворена во чаша топла вода секое утро половина час пред појадокот. Смесата чувајте ја во фрижидер.
Рецепт за зајакнување на кр-вните садови. Потребни состојки: 750 г квалитетен домашен мед, 700 г корен од целер, 150 г лук, 3 лимони. Подготовка: Целерот изрендајте го ситно, а потоа исцедете го сокот од него.
Измешајте го сокот со мед, пастата од лук и сокот од лимон. Префрлете ја смесата во стаклена тегла и чувајте ја цврсто затворена во фрижидер. Конcyмирајте по 1 лажичка, трипати на ден, половина час пред јадење. Кога ќе ја потрошите смесата, направете пауза од 3-4 месеци и потоа повторете ја терапијата.
Рецепт за зајакнување на белите дробови. Потребни состојки: 1 кг природен мед, 25 г лисја од тегавец, 25 г мајчина душица, 15 г жалфија. Подготовка: Сомелете ги билките, а потоа измешајте го добиениот прав со мед.
Чувајте го мевлемот цврсто затворен во тегла на темно и ладно место. Консумирајте по 1 лажичка растворена во чаша топла вода, трипати на ден. Кога ќе пиете од лекот, не голтајте веднаш туку оставете смесата да се слева низ грлото.