Кога ОВА ќе го додадам в земја, главиците кромид растат огромни…Есенското време или доцна зима носи идеални услови за одгледување разновиден зеленчук како зелена салата, морков, кромид и спанаќ, бидејќи многу од леите остануваат празни по летото.

Во овој период, кога температурите се пониски, важно е правилно да ги нахраните вашите растенија, да се обезбеди изобилство на хранливи материи за нивниот развој и раст.

Затоа денес ќе ви покажеме одличен додаток направен од 3 состојки, кои сите ги имате дома, а некои ги фрлате во ѓубре.

Зеленчукот што ќе го одгледате ќе биде сочен, голем и вкусен и најважно од сè ќе биде здрав и ќе преживее нагли промени на времето.

Кога одгледувате зеленчук, важно е да се осигурате дека растенијата ги добиваат сите потребни минерали за добро да се развијат.

Четирите најважни минерали се азот, фосфор, калиум и калциум и затоа денес ќе користиме состојки кои се богати со овие минерали.

Првата состојка што повеќето луѓе ја фрлаат во ѓубре е лушпата од јајцето, која е богата со калциум, фосфор и магнезиум.

Измелете ја лушпата во мелница, претходно исушена. Мелениот прав сипете го во 1 литар топла вода.

Втората состојка е 1 лажица пепел од дрво, која содржи калиум, фосфор, магнезиум и некои микроелементи.

А последна состојка е копривата која содржи значителни количини азот кој е исклучително важен за развојот на растенијата.

Покрај тоа, копривата има и други хранливи материи како што се калиум, фосфор, калциум, железо и витамини А и Ц.

Овие хранливи материи и минерали ја прават копривата корисна за поттикнување на растот и општата благосостојба на растенијата.

Сè добро измешајте и оставете го во вода 24 часа. Потоа процедете, а остатокот може да се закопа во близина на корењата.

Добиената течност се разредува со 3 литри вода. Наводнете ги растенијата со овој раствор еднаш или двапати месечно. Деталите од целата постапка можете да ги погледнете во видеото ОВДЕ.