Човековиот организам е многу интересен механизам. Во него, истовремено се случуваат многубројни процеси. Ако започне да се случува нешто необично, ние тоа започнуваме суптилно да го чувствуваме.
Меѓутоа, многумина не обраќаат внимание на тие сигналите што ни ги испраќа телото. Најдобро би било да се детектира и отстрани проблемот на самиот негов почеток, отколку да се чека работите да се иcкомплициpaaт.
Значи, ајде да видиме што ни говорат одредени сигнали на нашиот организам: Сувост на кожата од лицето. На вашиот организам му недостига витамин Е. За да го надополните, во својата исхрана вклучете ореви, масна риба и растителни масла.
Кршливи нокти и коса. Овие симптоми укажуваат на дефицит на витамин Б и калциум. Доволна количина од овие нутриенти содржат пченичните ‘ркулци или леб од ‘ркулци, интегралните житариции, мешунките, компирот, млекото.
Засилена желба за солено. Во организмот постои некоја инфекција или воспалителен процес, особено во ypoге-ниталниот систем.
Засилена ж елба за слатко. Постои можност од нер-вна иcцpпеност и потребна е брза енергетска прихрана – глукоза. Во овој случај, најдобро е да земете мед или темно чоколадо со мин 70% какао, рогач, стевија и слично, за да го избегнете проблемот со гастроинтестиналниот тракт.
К рвавење на непцата. На организмот му недостига витамин Ц. Го има во кромидот, лукот, овошјето и зеленчукот. Исто така, можете да пиете и чај од шипки.
Лош сон, раздразливост, гр чеви во нозете. Тоа се знаци за недостиг на магнезиум и калиум. На прво место неопходно е да внесете темнолистест зеленчук во исхраната, како што е спанаќот, блитвата и кељот.

По висока содржина на магнезиум се познати и јаткастите плодови како бадемот, сончогледот, лененото семе. Овие микроелементи, исто така, се наоѓаат во сувите кајсии, сливите и цвеклото.
Сува кожа на лактите. Јасен знак за недостиг на витамини А и Ц. Овие витамини се присутни во сувото овошје и зеленчукот со жолта боја: морков, тиква, кајсија, портокал.
Сакате сирова храна. Овој симптом може да укажува на гастритис или проблеми со црниот дроб. Сировата храна ќе помогне во ублажување на гр чевите, бидејќи го сми-рува желудникот.
Желба за кисело. Организмот сам ги бара овие продукти, бидејќи му се неопходни за cтимyлација на црниот дроб или жолчката. Во исхраната вклучете лимон, брусница.Сакате морски плодови. Треба да ги конcyмирате, бидејќи најверојатно имате недостиг од јод во организмот.