Потребни состојки:

1 тиквичка

4 големи лажици пченкарно брашно

1-2 јајца

1 прашок за печиво

½ лажичка сол и малку црн пипер

Постапка:

Тиквичката измијте ја и излупете ја (ако е домашна не ја лупете), па изрендајте ја и малку насолете ја колку да ги испушти течностите.

Во еден сад измешајте јајце, пченкарно брашно, прашок за печиво и додадете ја исцедената тиквичка. Со раце формирајте ќофтиња и пржете ги во загреано масло.

Пржените тиквички вадете ги на хартиена салветка. Од оваа количина излегуваат 6 ќофтиња/плескавици со средна величина.