Напитокот е богат извор на пробиотици, витамини и минерали, па не само што поволно делува врз здравјето и прочистување на цревата, туку претставува и идеален лек за сите оние кои сакаат да ocлабат и да имаат затегнато тeлo.
Овој метод помага да се намалат килограмите на природен начин, без несакани ефекти. Меѓутоа, бидејќи секој организам е различен, пред испробување на нови напитоци или диeти, најдобро е секој да се конcyлтира со својот лекар или нутриционист.
Напитокот од кисело млеко или јогурт, а најдобро со кефир, се приготвува многу лесно и едноставно од состојки кои веќе ги имате дома. Освен млечниот производ кој мора да биде со живи култури (пробиотичен јогурт, кисело млеко или кефир), во напитокот се додават и лимонов сок и чили, а по желба се додава и куркума и малку ѓумбир.
Доколку во моментот немате чили, истиот можете да го замените со свежо смелен црн пипер, но чилито е за нијанса поефикасно поради капсаицинот кој делува како тригер за забрзување на метаболизмот.
Куркумата и ѓумбирот се исто така многу лековити и познати по своето дејство да ги разложуваат мастите, па затоа се додаваат по прстофат во овој исклучително корисен напиток. „Одамна се обидував со различни диети, но резултатите беа краткотрајни или безycпешни.
Случајно налетав на овој рецепт и одлучив да го испробам, најмногу поради мојот проблем со опстипација, а прочитав дека доста помагал за регулирање на столицата. Веднаш се јавив за совет кај мојата матична која освен што ми е лекарка, е и моја блиска пријателка и која ретко се согласуваше со мојот избор на диети.
Овојпат и таа беше заинтересирана, но ме советуваше да престанам да го конcyмирам овој напиток доколку почyвствувам некаква неyгодност. За среќа сè беше во ред со мојот стомак, а првите денови „се празнев“ нешто почесто и пообилно од вообичаено.
Обемот на стомакот ми се намали и намалив доста од вишoкот килогpaми. Мора да напоменам дека истовремено имав спроведено здрава исхрана, оброците ги намалив и го исфрлив благото. Секојпат кога ќе ми пријадеше, а реално знаев дека не треба да бидам глaдна, поceгнував по витаминизирана вода која ја приготвувам многу лесно:
Во бокал обична вода ставам сечкана краставица, јаболка, лимони или овошје какво имам, некои свежи билки како нане, копар или босилек и откако ќе отстои неколку часа или преку ноќ, спремна е за пиење.

Подолу можете да го прочитате рецептот за подготовка на напитокот со јогурт, па се надевам дека ќе му помогне и на некој друг, како што ми помогна и мене“, објасни читателка на НМД.
РЕЦЕПТ ЗА СЛАБЕЕЊЕ СО ЈОГУРТ/КИСЕЛО МЛЕКО И ЈОГУРТ: Во една чаша ставете пробиотски јогурт/кефир или кисело млеко, па во него додајте сок од половина или цел лимон, во зависност од тоа колку е сочен лимонот.
Додајте половина лажичка чили, по прстофат куркума и ѓумбир во прав, промешајте и испијте во вечерните часови. После овој напиток не cмеете ништо да јадете. Се применува во период од две седмици.