Лек од 3 состојки, лекува вируси, настинка и грип, го зајакнува имунитетот и дава енергија

Народен лек против сите вируси, исфрла 1200 различни пато-гени бактерии од телото. Толку е лековит што делува после првото консу-мирање. Ефикасното народно лекување против вируси се базира на лековити билки, а се вбројуваат и два вида на корени – слатки и лути.

Слаткиот корен и ѓумбирот имаат силни антивирусни својства, што им дава моќ да се спротивстават на силните вирусни инфекции. Слаткиот корен се користи во лекувањето во традиционалната медицина веќе 2000 години.

Познатиот доктор Минг Ли Шизенг, во својата медицинска енциклопедија појаснил дека ѓумбирот и слаткиот корен имаат корисен ефект врз 72 видови воспаленија и отстрануваат 1200 видови от-рови од телото.

Слаткиот корен содржи повеќе од 150 хемиски соединенија кои придонесуваат во одржување на целокупното здравје, како што се аминокиселини, бета-каротен, витамини, јагленихидрати, масти, протеини.

Овој корен содржи околу 10% киселина која делува на вирусниот херпес. Затоа е главна состојка во многу лекови како што се сируп за кашлица или лекови за чир. Во античко време, слаткиот корен се користел за смирување на кашлица и воспаление на грлото.

Докажано е дека ја раствора насобраната слуз и го забрзува нејзиното исфрлање од органите за дишење. Слаткиот корен бил еден од најефикасните хербални лекови за воспаление на гастрична мукоза, гастритис и чир на желудникот.

Во комбинација со ајдучка трева и кантарион се препорачува за сите кои стра-даат од чир на желудник. Спречува размножување на вируси и нивно ширење во организмот, па затоа се користи за лекување на бројни вирусни инфекции, вклучувајќи настинки и грип (особено во комбинација со маточина, ајдучка трева и смрека).

Сепак, лекарите предупредуваат дека слаткиот корен треба да се користи во умерени количини затоа што прекумерната консу-мација може да доведе до зголемена екс-креција на калиум и задржување на натриум и вода во организмот, што придонесува за зголемен кр-вен притисок и хипокалемија.

Затоа е многу важно да се придржувате до пропишаните дози и да не пиете чај од сладок корен повеќе од 6 недели по ред. Додека пиете чај од сладок корен, намалете го внесот на сол и јадете многу зелен лиснат зеленчук и суви кајсии.

Слаткиот корен е добар одржувач на хормонскиот баланс, особено во комбинација со жалфија. Исто така, влијае на процесот на претворање на тестостерон во дехидротестостерон, затоа се препорачува да го користат мажи кои стра-даат од зголемување на простатата или опаѓање на косата.

Ѓумбирот содржи десетина соединенија кои имаат антивирусно дејство, особено од риновирусите. Ѓумбирот ја намалува б олката, треската, спречува кашлање и има благ седа-тивен ефект.

Чајот од ѓумбир се препорачува и за луѓе кои се подложни на ризик од мозочен у дар, бидејќи ѓумбирот спречува формирање на тромбови.

Во Азија, постои традиција на користење ѓумбир против мигрена, но исто така е од голема помош на сите кои стра-даат од ревматоиден артритис или остеоартритис. Во комбинација со нане, ѓумбирот е најефективниот лек против гаде-ње, особено ако станува збор за таканаречена морска болест.

Рецепт за антивирусен лек

Потребни состојки: 2 чаши вода (450 – 500 мл вода), 1 лажичка сладок корен, 1 лажичка сув ѓумбир.

Постапка: Во лонче со ставате две чаши вода. Потоа додајте 1 лажичка сладок корен и 1 лажичка сув, мелен ѓумбир. Оставете да зоврие водата, а потоа продолжете со варење на средна температура околу 10 минути.

Поделете ја течноста на два дела. Едната половина испијте ја веднаш кога ќе станете од спиење наутро, а другата половина оставете ја за попладне. Пред да ја испиете втората половина од чајот, загрејте го малку на шпорет во тенџере.

Слаткиот корен има бројни лековити својства. Има многу сложен хемиско – хранлив состав, што го прави единствен меѓу лековитите растенија. Има голем број на лековити својства, но особено е корисен врз респираторниот и дигестивниот тракт.

Овој корен се користи за производство на сирупи против кашлица и чир на желудник. Слаткиот корен е докажан лек во заздравувањето на воспалението на грлото, синусите и белите дробови.

Најдобар начин за консу-мирање на слаткиот корен е во форма на чај. Покрај дишните патишта, овој корен има многу силно влијание врз нашиот имунолошки систем. За проблеми со стомакот, најдобро е да го комбинирате со кантарион и тегавец.

Покрај сите наведени корисни својства, научниците тврдат дека слаткиот корен има позитивно влијание на пси-хата, има смиру-вачко дејство, а исто така влијае позитивно на расположението.

Ѓумбирот е вистинско складиште на витамини, антиоксиданти, макро и микроелементи неопходни за нашето тело. Ѓумбирот може да влијае на намалување на шеќерот во кр-вта и да го намали ризикот од кардиоваскуларни заболувања.

Ѓумбирот може да помогне во намалувањето на нивото на холестерол во кр-вта. Исто така помага при превенција кај Алцхајмеровата болест. Содржи калиум и манган (затоа е добар за срцето и превенцијата од болести), како и витамини А, Ц и Б комплекс.

Поради своите антиинфламаторни и аналгетски ефекти, се користи за помош при б олка и воспаление. Помага при б олки во мускулите и грбот и грчеви во менструацијата.

Мешавина од ѓумбир и лимон – лекува сè, од глава до пети

Утринскиот чај од ѓумбир ќе ви даде поттик на енергија и ќе ја обезбеди потребната доза на витамин Ц. Може да го користите и во комбинација со други билки како нане, лимон или камилица. За навечер, овој пијалак е исто така совршен – ги смирува нер-вите и помага при несоница.

Напитокот кој се приготвува од лимон, мед и ѓумбир ќе ви помогне да се изборите со разни инфекции, да го подобрите имунитетот и на тој начин да станете поотпорни на настинки и вируси.

Потребни состојки: 1 парче свеж корен од ѓумбир – 3 цм, 600 мл вода, ½ лимон и 1 лажица мед.

Постапка: Ситно изрендајте го ѓумбирот, да добиете приближно околу една полна супена лажица. Ставете го во врела вода и поклопете.

Оставете да излади, а потоа додајте сок од свежо исцеден половина лимон и една лажица мед. Промешајте и напитокот поделете го на два или три дела.

Првиот дел испијте го наутро на гладно, вториот пред ручек, а третиот пред вечера. Ако го поделите напитокот на два дела, тогаш пијте наутро и навечер.

Тегавец за повеќе енергија

Тегавецот е растение кое има широк спектар на здравствени придобивки, а кога станува збор за зајакнување на имунитетот, му нема рамен. Тегавецот е една од најпознатите разновидни и достапни лековити растенија на нашиот регион.

Заедно со слаткиот корен има позитивен ефект во лекувањето што е познат илјадници години. Комбинацијата на овие две билки ја користеле античките лекари, а во средновековните книги за лековити билки, оваа високо ценета комбинација била препорачана за 24 различни болести.

Ако редовно го користите овој природен лек, телото ќе стане отпорно на многу болести, а имунитетот ќе биде максимално зајакнат.

Рецепт за зајакнување на имунитетот од мед и лисја од тегавец

Потребни состојки: 500 г мед, 300 г свежи лисја од тегавец.

Подготовка: Во 500 г домашен мед, ставете 300 г свежи листови тегавец, претходно измиени, исушени и сомелени. Консу-мирајте една супена лажица од овој лек половина час пред секој оброк. За кратко време ќе забележите дека имате многу повеќе енергија. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска

Претходна статијаДишете побавно и ќе живеете подолго – 3 вежби за дишење кои го подобруваат сонот, го зајакнуваат имунитетот и смируваат
Следна статијаПотопен кромид во вода и оставен преку ноќ е моќен лек, течноста се пие секое утро