Како да скиселите зелка за само еден ден

Потребни состојки:

1 поголема главица зелка

300 мл алкохолен оцет 9%

2-2 ½ литри вода

3-4 големи лажици крупна сол

1 парче леб

Фил за сармите:

1 кг јунешко мелено (плешка) или месо по ваш избор

1 главица кромид (поголема, или 2 помали)

2-3 чешниња лук

2 лажици црвен пипер

100 г ориз

200 мл топла вода

150-200 г месната панцета

300 мл говедска супа

Сол, црн пипер

Постапка:

Постапката за приготвување погледнете ја во видеото:

Видео:

Loading...
Претходна статијаОвој стар рецепт ја уништува секоја болест во вас
Следна статијаПревкусна тортиља од компир (Tortilla de patata)