Дури и во древниот Египет, Клеопатра ги натопувала едрата на нејзините бродови со масло од јасмин, така што ветрот заносно ќе мириса додека таа пловела по Нил со нејзиниот љубовник Марк Антониј.

Токму од египетската оаза Фајум, јасминот дошол во Европа, каде што го донеле Маорите. Во Индија, цветот на јасмин е симбол на богот Вишна. Тоа е состојка во парфемите кои тврдат дека се со супериорен квалитет.

Модата за правење чај од неговите сушени цветови се проширила од Кина. Маслото од јасмин според ароматерапевтите е едно од највредните и секако најскапите есенцијални масла.

Кога веќе остарениот Николо Макијавели го прашале дали би сакал да се врати во својата сакана Фиренца, тој одговорил:

„Само посакувам една од сестрите Гучи да помине покрај мене уште еднаш, бидејќи нивниот мирис вреди да се живее. Тој мирис за кој вреди да се живее беше јасминот. Мирисна грмушка со темнозелени лисја и светли бели цветови, ја плени фантазијата на луѓето од Далечниот Исток до Медитеранот со илјадници години.

Прочитајте: „Причини зошто треба да засадите ЈАСМИН: лек и милина за душата, ги балансира хормоните“ОВДЕ.

Неговата татковина е Египет, далечната Кина и Индија. Денес се одгледува во Алжир, Мароко, Египет, Турција, Италија и Франција, каде насадите на оваа благородна фабрика се под контрола на компанијата Шанел.

Тука се добива најквалитетното и најскапото масло од јасмин. Цветовите се берат само два дена во годината во временски интервал од 4:15 до 7:30 часот. Се верува дека во тој момент потенцијалот на енергија и мирис на маслото од јасмин е најголем.

Она што потоа се собира ја претставува целата годишна жетва, од која се добива скапото апсолутно масло со помош на специјална техника на енфлеур.

Стаклените рамки се подмачкани и попрскани со цвеќиња, кои се менуваат додека основата не се засити со мирис. После тоа, маснотијата се отстранува со посебен растворувач и се добива чисто есенцијално масло од јасмин, кое чини околу 60.000 долари за литар.

Таа огромна цена, за која можете да купите стан во центарот на градот или скап спортски автомобил, го направи јасминот статусен симбол, синоним за луксуз и блага декаденција. Мирисот на јасмин, кој во Индија ја симболизира забранетата љубов на месечината, заведе многумина.

Ароматерапевтите користат масло од јасмин против менструални грчеви и за олеснување на породувањето. Неколку капки од ова скапоцено масло растворени во 30 милилитри масло од јојоба или бадем е еден од најценетите препарати за нега на сува и чувствителна кожа, особено на оние склони кон црвенило.

Посебно се препорачува кога е неопходно да се врати еластичноста и мекоста на кожата.

Кога ќе измешате 4 капки масло од јасмин со 4 капки масло од мандарина и 3 капки масло од сандалово дрво и ќе ги истурите во бањата, тоа, според прирачниците за ароматерапија, ќе ги ослободи вашите инхибиции, ќе ја разбуди вашата имагинација и ќе ја поттикне креативноста.

Јасмин има способност да ги отстрани темните расположенија и да ги ослободи потсвесните желби. Ова е маслото на оптимизмот, радоста на животот и еуфоријата.

Ако мирисате на јасмин од вашата миризлива ламба за испарување, вие и вашите пријатели ќе се чувствувате сигурни и расположени за дружење.

Експертите за ароматерапија велат дека јасминот го претвора сивиот ден во карневал. Иако овие тврдења на многумина им изгледаат малку лудо, сите знаеме дека мирисот, исто како и музиката, може да нè расположи и да направи да се чувствуваме задоволно и самоуверено.

Една капка јасмин, која ќе ја ставите на задниот дел од главата, под косата, ќе ве направи кралица на забавата. Ќе се чувствувате посебно и уникатно, бидејќи ова масло мириса различно на секоја кожа.

Токму овој факт ја поттикна Коко Шанел да избере јасмин како основна нота на нејзиниот познат парфем, кој стана културен феномен. Таа тврдеше дека жената треба да мириса на неа, а не на цвеќе.

Белиот јасмин симболизира лојалност, жолта убавина и елеганција, а јасминот е генерално цвет кој го симболизира семејството. На некои места се верува дека секоја жена во куќата треба да има торба со суви цветови од јасмин, бидејќи сувиот јасмин е симбол на бракот. Имајте го ова на ум кога давате цвеќиња.