Се разболев од грип, лековите не ми помагаа – ова ме спаси и ме подигна од постела

loading...

Сите ние најчесто трчаме до најблиската аптека штом ги почувствуваме првите симптоми на настинка или нè мачи главоболка. Меѓутоа, постои подобар, поприроден и поевтин начин…

Кристал Дејвис од Австралија, го споделила со сите нас своето неверојатно искуство. Имено, пред една година тешко се разболела од грип, а лековите од аптека не и помагале, па се обидела со нешто во што ни самата не верувала, но – се случило чудо. Еве што напишала:

„Пред една година тешко се разболев од грип. Лековите од аптека не беа ништо посебно ефикасни. Една жена ми препорача да пијам топла вода со мед и лимон секое утро. Секако, реагирав скептично на нејзината препорака, но сепак ја послушав. Грипот постепено помина, меѓутоа, овој напиток почна да ми се допаѓа.

loading...

Почнав да го пијам секое утро и таа традиција трае веќе година дена. За тоа време мојот организам почна да се трансформира на целосно неочекуван начин. Еве што се’ се промени кај мене:

-За една година ниеднаш не настинав.

-Повеќе не ме мачат болки во желудник.

Треба да напоменам исто така, дека никогаш не сум верувала во силата на народната медицина. Бев роб на аптеките и медикаментите. Кога ќе ме заболеше стомак – пиев таблети. За хроничниот умор пиев суплементи и витамински таблети…Се надевам дека ме разбравте.

За цела година дури не кивнав ниту еднаш. Моите главоболки се минато. Сега овој напиток си го носам каде и да сум тргнала, го пијам дури и во хотели. Повеќе не консумирам утринско кафе и многу лесно се будам.

Мојот лимонско-меден коктел ме ослободи од зависноста на кофеинот. А заедно со тоа и од главоболките. Сега имам многу повеќе енергија во текот на денот. Одлично сум наспана и наутро сум насмеана.

Порано, за да се разбудам убаво ми беше потребен речиси цел еден час. Сега повеќе не сум нервозна и не им привикувам на домашните. Имам заборавено како е да се разбудиш нервозен и половина од денот така да го поминеш – напнато и нервозно.

И моите најблиски станаа поздрави, па тоа е и најголемата награда.“

loading...