Доколку боледувате од некоја тешка болест, ви е паднат имунитетот, потребно ви е средство за да го забрзате вашето закрепнување, или едноставно само сакате да го ревитализирате вашиот организам?

ОВА Е ВИСТИНСКАТА РАБОТА ЗА ВАС, прочитајте и уверете се!

„Водените кристали се познати уште под името Tibicos, јапонски кристали, бисерни солзи, каспијски алги…итн.

ЛЕКОВИТОСТА НА ВОДЕНИОТ КЕФИР:

1.Ја регулира размената на одбрамбените состојки во организмот (т.е. го зголемува производството на лимфоцити кои служат за одбрана на нашиот организам од болести, посебно тешките болести).

2.Ги лекува болестите на срцето, го регулира притисокот, го разградува холестеролот во крвните садови.

3.Ја лекува штитната жлезда, црниот дроб и слезената.

4.Ја лекува жолчката, ги чисти жолчните канали, дванаесетпалечното црево и ги топи жолчните каменчиња.

5.Го лекува желудникот и цревата, воспоставува редовна столица и ги чисти цревата од заостанати талози.

6.Габата делува антибиотички и ги лекува воспалените места во организмот, а исто така го спречува настанувањето на воспаленија.

7.Лекува заболени бубрези, бубрези кои не функционираат со цел капацитет и ги контролира бубрежните канали.

8.Оневозможува развој на нови метастази и ги уништува старите.

9.Го ревитализира организмот, делува против умор, поспаност, безволност.

10.Помага при импотенција предизвикана од стрес, недостиг на витамини, минерали…

11.Помага за отстранување на сите симптоми што ги предизвикува стресот, како што се: опаѓање на косата, масна или претерано сува коса, пукање на ноктите, гнојни акни…итн.

12.Помага при кожни заболувања, псоријаза, габични инфекции, вирусни инфекции (хпв), бактериски инфекции.

13.Помага при убод од комарци, оса, пчела и други разни инсекти.

14.Помага при вагинални проблеми (за жени со честа вагинална инфекција- габична, бактериска, вирусна)- во рок од еден месец инфекциите исчезнуваат.

15.Лекува невролошки проблеми, несоница, ублажува симптоми од тешки психички болести.

16.Помага при создавање на црвени крвни клетки, па е особено погодно при разни облици на анемија, обилни месечни крвавења…итн.

17.Помага при отстранување на вода во организмот.

18.Поттикнува раст на тромбоцитите, па затоа раните побрзо зараснуваат, што е погодно кај дијабетичарите (во нивниот случај, не смеат да ставаат повеќе од една лажица шеќер).

19.Помага во отстранување на лошите бактерии од организмот и успешно ги отстранува габичките, особено candida albicans.“

ПРИГОТВУВАЊЕ:

Кристалите можат да се приготвуваат на различни начини, но ова е стандардниот:

1.Во стаклена тегла од две литри измешајте 4 големи лажици шеќер (може и кафеав, но за размножување е најдобар белиот).

2.Ги ставаме кристалите во вода, колку да го прекријат дното од садот, односно, околу 5 до 6 лажици кристали. Користете пластична или дрвена лажица).

3.Се додава 7 зрна суво грозје (може било кое друго суво овошје, во зависност од вашиот вкус: суви смокви, сливи, брусница…)

4.По желба, додаваме еден преполовен лимон, што не е потребно. Служи за подобрување на вкусот. Исто така можете да ставите некое друго овошје, како портокал, мандарина и сл.

5.Ја затвораме теглата со капак на кој претходно сме направиле неколку дупки (или со густа газа). Теглата ја оставаме на собна температура.

6.Ферментацијата трае од 24 до 72 часа (во зависност од вашата желба, дали сакате посилен или послаб кефир. За почетниците се препорачува да започнат со 24-часовна ферментација која постепено ќе ја зголемат на 48, па на 72 часа).

7.По завршетокот на ферментацијата, низ пластична цедалка се процедува, а течноста која сме ја добиле се складира во стаклен бокал или шише кое се чува во фрижидер и се пие во текот на денот.

8.Кристалите се мијат и се повторува целата постапка. Сувото овошје можете да го искористите повторно, бидејќи се менува еднаш на 7 дена.

СОВЕТ: Доколку сакате габата побрзо да ја размножувате, ставете повеќе шеќер. Ако ставите помалку шеќер, тогаш габата поспоро ќе се размножува.